Taniec "przeciw dyktatowi Kościoła"

Przedstawiciele Partii Piratów z Gießen, powiatowego miasta uniwersyteckiego w Hesji zapowiedzieli, że w Wielki Piątek zorganizują korowód taneczny, zakończony zabawą na placu kościelnym w centrum miasta.

Akcja nosi nazwę „Tańczymy przeciwko zakazowi tańca”. Ma być protestem przeciwko, jak to określił rzecznik Piratów, dyktatowi Kościoła, który próbuje narzucać pluralistycznemu społeczeństwu własne normy obyczajowe. W Hesji obowiązuje oficjalny zakaz organizowania zabaw tanecznych w Wielki Piątek.

Akcję Piratów, jako prowokację, zgodnie potępili przedstawiciele Kościoła katolickiego jak i ewangelickiego. Miejscowy pastor nazwał pomysł bluźnierstwem, obrażającym wielu chrześcijan dla których Wielki Piątek jest najważniejszym dniem religijnym w roku. W obronie ustawy wystąpiły także lokalne władze, które przekonują, że zakaz organizowania zabaw tanecznych w Wielki Piątek jest nie tylko starą tradycją, ale wyraża także chrześcijański charakter miasta oraz poglądy większości jego mieszkańców.

Jednak niektóre środowiska ewangelickie usprawiedliwiają akcję Piratów i publicznie pytają, czy w postchrześcijańskim, sekularyzowanym społeczeństwie, możliwe jest utrzymanie sankcji karnych za zachowania motywowane przekonaniami religijnymi. Partia Piratów jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się środowiskiem politycznym w Niemczech.

Przed rokiem Piraci zdobyli blisko 9 proc głosów i swoje pierwsze mandaty w wyborach do Senatu w Berlinie. Obecnie wiele sondaży daje im szansę w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Na Piratów głosować chcą przede wszystkim ludzie młodzi. Już dzisiaj to ugrupowanie jest znacznie bardziej popularne, aniżeli liberalna FDP, która jest częścią koalicji rządzącej.

Program Partii Piratów budowany jest w zasadzie wokół dwóch haseł: obrony wolności Internetu oraz ochrony danych osobowych. Od pewnego czasu pojawiają się w ich programie także hasła antyklerykalne, domagające się radykalnego zerwania wszelkich więzi łączących związki wyznaniowe z państwem. W tamtym roku Partia Piratów zapowiedziała, że gdy zdobędzie mandaty do Bundestagu, wystąpi z inicjatywą likwidacji podatku kościelnego .

ag/Kathnet

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PIRACI

 • Max
  06.04.2012 14:39
  Maximie! Daruj sobie te wynurzenia rodem z partii piratów. Nikt Cię nie zmusza do świętowania zwycięstwa Chrystusa nad złym duchem, miłości nad nienawiścią, dobra nad złem, prawdy i sprawiedliwości nad kłamstwem i bezprawiem. Twoje wypowiedzi stają się nudne na tym portalu. Możesz przecież pisac, gdzie chcesz, np.: wystąp z kościoła. To właściwe środowisko. Zastanawiam się, czego szukają na portalu chrześcijjańskim tacy, jak Ty. Daruj sobie te mądrości dla naiwnych i zdemoralizowanych.Jesteś jak rzep, co się uczepił psiego ogona.
 • sebimar
  06.04.2012 17:06
  Jeżeli są tacy "nowoczesni" i odważni to czekam kiedy w czasie ramadanu będą grillować na placach przy meczetach. Wygodnie drwić z chrześcijan gdyż jako argumentów nie używają bomb i karabinów.
 • z historii
  06.04.2012 20:18
  W czasie panowania chrześcijaństwa Żydzi mieli zakaz wychodzenia z domów w czasie Wielkanocy, albowiem nie byli godni tego święta, ponieważ nie "uznali" Jezusa jako zbawiciela. Takie było prawo.
  Nie dziwię się więc, że Piraci obalają stare zwyczaje kościelne, ponieważ inni nie muszą zamierać w bezruchu kiedy chrześcijanie mają swoje święto.
 • Fortepian
  06.04.2012 22:39
  Jaki kraj, taki Ruch Palikota
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »