Boni - balon próbny

Michał Boni już drugą kadencję jest człowiekiem do zadań specjalnych - czytamy w "Rzeczpospolitej", która publikuje sylwetkę tego polityka oraz opinie o nim.

Wydłużenie wieku emerytalnego, podniesienie składki rentowej, likwidacja Funduszu Kościelnego - to tylko niektóre z tematów, jakie do debaty publicznej trafiły za sprawą Michała Boniego. Minister administracji i cyfryzacji, a wcześniej szef doradców premiera znany jest z tego, że jako pierwszy ogłasza niepopularne pomysły rządu, aby móc obserwować później reakcję opinii publicznej.

Część z tych pomysłów wchodzi potem w życie, o części po kilku tygodniach nikt już nie pamięta. Gazeta podaje przykłady takich działań.

O podniesieniu wieku emerytalnego Boni mówił już w raporcie „Polska 2030" opublikowanym w 2009 r. To on wówczas obstawał za koniecznością takiego posunięcia. Inni – włącznie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim – mówili wówczas, że to niekonieczne. Gdy w ubiegłorocznym exposé premier zapowiedział ten krok, opozycja oskarżyła polityków PO, że w kampanii wyborczej nie informowali wyborców o takich planach. Wówczas ci powołali się na wcześniejsze deklaracje Boniego.

Również w 2009 r. Boni zapowiadał możliwość podwyższenia stawek VAT. Rok później tak się stało. Z kolei w 2010 r. Boni powiedział że może trzeba będzie podnieść podatki albo składkę rentową. Protestował przeciw temu ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. – Michał Boni nie jest ustami Platformy – odcinał się wówczas od tych planów. Rząd jednak po wyborach podniósł składkę rentową.

"Minister Boni jest osobą wykonującą robotę, której nikt inny nie chce wykonać. Często chodzi o to, by rzucał pomysły na próbę, zanim jeszcze rząd oficjalnie się zaangażuje w konkretne prace. Dzięki takim balonom próbnym rząd może ocenić, jakie będą koszty społeczne danego działania, jak zareagują media, opinia publiczna i zainteresowane środowiska" - mówi dla "Rzeczpospolitej" dr Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Temu miała także służyć niedawno zapowiedziana przez Boniego deklaracja o pracach nad nową ustawą medialną. Okazało się jednak, że nie wie o tym nic nawet minister kultury Bogdan Zdrojewski, którego resort miałby pracować nad ustawą. Ponieważ widać było, że projekt nie ma szans, zapadła nad nim cisza.

Podobnym "balonem próbnym" było najwyraźniej ogłoszenie przez Boniego możliwości odpisywania na Kościół 0,3 proc. podatku. Zaskoczyło to nawet ministra finansów, a Boni tłumaczył, że ustalił to z premierem i nie zdążył poinformować Rostowskiego.

Dr Jarosław Flis, politolog z UW, komentuje dla gazety, że Boni gra rolę na przemian "dobrego i złego policjanta" . – Kiedy premier idzie na zwarcie, Boni zajmuje się łagodzeniem konfliktów. To on rozmawia o problemach ze związkowcami czy Kościołem. Kiedy zaś rząd i premier zapewniają, że jest dobrze, to on wychodzi przed szereg i ostrzega, że trzeba zaciskać pasa – ocenia.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • trup
  07.04.2012 10:42
  boni , miler , kwaśniewski i inne cudaki - powracają i są przyjmowani . to jest chore życie polityczne jeżeli można wogóle mówić o czymś takim . publicznie głoszą swoje słowa jakby to co robili kiedyś nie miało żadnego znaczenia . ci ludzie sprawdzą się w każdym ustroju , komuna , kapitalizm czy faszyzm .są jak glina którą można ukształtować wedle własnego widzimisię .
 • To jest sedno....
  07.04.2012 14:30
  polityki. Tak się ją uprawia w całym cywilizowanym świecie. Rozsądny polityk nigdy nie mówi "nigdy" i to właśnie robi Michał Boni. Do spraw dialogu społecznego, jest najlepiej przygotowanym członkiem tego rządu. Chwalą go nawet zagorzali przeciwnicy PO i Premiera. Sam słuchałem w Radio Maryja relacji z Sejmowej Komisji w sprawie nieprzyznania dla TV Trwam koncesji. Merytoryczne przygotowanie ministra Boniego doceniali nawet posłowie z PiS.

  Taka postawa jest zupełnie normalna, za to nienormalne są twoje trupie wypowiedzi, nie tylko pod tym komentarzem.
 • trup
  09.04.2012 11:50
  rozsądny polityk - takie słowo w języku polskim istnieje , ale nie odnosi sie do polityków typu boni , kwaśniewski , miler tusk i cała reszta .niektórzy z nich to kameleony ( w zasadzie większość ).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »