Na wielką owocność siedmiu lat pontyfikatu Benedykta XVI, znaczonego całkowitym zawierzeniem Panu i ofiarną służbą Bogu i Kościołowi zwraca uwagę ks. Federico Lombardi SJ.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej w cotygodniowym felietonie dla magazynu Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) „Octava Dies”. zaznacza, że także w roku bieżącym czeka nas wiele wydarzeń, zaplanowanych przez Ojca Świętego. 16 kwietnia Benedykt XVI kończy 85 lat, zaś 19 kwietnia minie 7 lat od wyboru kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową.
Ks. Lombardi przypomina, że kiedy kard. Joseph Ratzinger w już zaawansowanym wieku został wybrany na papieża, po latach naznaczonych chorobą jego wielkiego Poprzednika, wielu obserwatorów stawiało sobie pytanie, czy rozpoczynający się pontyfikat będzie intensywny i trwały. Zastanawiano się, czy teolog, który prze wiele lat kierował dykasterią doktrynalną będzie umiał kierować Kościołem powszechnym – co jak wskazywano – jest zadaniem bardzo odmiennym.
Rzecznik Watykanu zauważa, że w ciągu tych siedmiu lat byliśmy świadkami 23 podróży międzynarodowych do 23 krajów i 26 podróży duszpasterskich na terenie Włoch. Benedykt XVI przewodniczył czterem zgromadzeniom Synodu Biskupów i trzem Światowym Dniom Młodzieży. Napisał trzy encykliki, wygłosił niezliczoną ilość kazań i przemówień. Ojciec Święty ogłosił Rok kapłański i Rok św. Pawła. Byliśmy świadkami, jak obecny Następca Piotra odważnie, z pokorą i determinacją podchodził do kwestii trudnych, takich jak kryzys związany z nadużyciami seksualnymi niektórych duchownych.
Ks. Lombardi przypomina, że Benedykt XVI zaproponował katolikom i innym ludziom swoje dzieło poświęcone Jezusowi z Nazaretu a także wywiad „Światło świata”, przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza i pisarza Petera Seewalda. Podkreśla, że priorytetem jego posługi Kościołowi i ludzkości jest ukierunkowanie życia ku Bogu, który dał się nam poznać w Jezusie Chrystusie. Ważnym elementem nauczania obecnego Następcy św. Piotra jest wskazywanie, że wiara i rozum nawzajem się wspomagają w poszukiwaniu prawdy i odpowiadaniu na oczekiwania i pytania każdego z nas oraz całej ludzkości. Benedykt XVI wskazuje, iż zapominanie o Bogu i relatywizm stanowią poważne zagrożenie dla naszych czasów. „Jesteśmy za to wszystko ogromnie wdzięczni. Wraz z nim zdążamy ku nowym celom: Światowemu Spotkaniu Rodzin, pielgrzymce na Bliski Wschód, synodowi o nowej ewangelizacji i do Roku Wiary” – stwierdza w swym felietonie rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.