Korea Północna zapowiedziała, że nie przyjmie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy mieli sprawdzić jej program wzbogacania uranu - ujawniły we wtorek media japońskie powołująć się na źródła dyplomatyczne. Wcześniej USA potwierdziły zawieszenie pomocy żywnościowej dla Korei Północnej.
Powrót inspektorów MAEA został wstępnie zaakceptowany przez Phenian 29 lutego w ramach porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi przewidującego amerykańską pomoc żywnościową. Pomoc ta miała być udzielona w zamian za wstrzymanie się Korei Północnej od prób z rakietami dalekiego zasięgu, próbnych eksplozji nuklearnych i wzbogacania uranu dokonywanego w zakładach w Jongbjon.
Jednak Waszyngton zawiesił pomoc żywnościową po zapowiedzi w końcu marca przez Phenian wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu. Wystrzelenia rakiety dokonano w ub. piątek. Według oficjalnej wersji, rakieta, która rozpadła się wkrótce po starcie, miała umieścić na orbicie satelitę meteorologicznego.
Waszyngton potępił próbę i potwierdził zawieszenie pomocy, w ramach której Korea Północna miała otrzymać 240 tys. ton żywności.
Dziennik "Yomiuri Shimbun" i agencja Kyodo, twierdzą, że w odpowiedzi Phenian odwołał zgodę na przyjazd inspektorów.
Przebywająca z wizytą w Brazylii sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła w poniedziałek, że wielkie mocarstwa, łącznie z Chinami, popierają "inne konsekwencje wobec Phenianu" w przypadku "nowych prowokacyjnych akcji". Dodała, że nowe kierownictwo Korei Północnej powinno "postawić interesy narodu przed ambicjami stania się państwem nuklearnym".
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.