Musimy pokazywać naszemu kochanemu miastu, że Jezus jest z nami, że życie jest piękne i że warto być chrześcijaninem – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podczas "Wieczoru z Jezusem" wieńczącego trwającą tydzień ewangelizacyjną akcję pt. "Misja Warszawy".
Przed kościołem akademickim św. Anny 22 kwietnia stanęła scena, na której poszczególne ruchy i wspólnoty katolickie animowały program ewangelizacyjny.
Nad sceną zawisł transparent "Otwórz drzwi Chrystusowi". Plac przed kościołem był szczelnie wypełniony przez młodzież, osoby starsze, rodziny z dziećmi. Wspólnie śpiewano pieśni uwielbienia, odtwarzano starodawne tańce, modlono się, słuchano świadectw o tym, jak przełomowe momenty w życiu wcześniej naznaczonego niepowodzeniami, depresją, a nawet myślami o samobójstwie, prowadziły do nawrócenia.
W tłumie mnóstwo osób trzymało błękitne balony w logo „Misja Warszawy”, widoczne były transparenty wspólnot ewangelizacyjnych i stołecznych parafii. Wiele osób wychodziło z pobliskich restauracji i kawiarni, by przyglądać się akcji.
Uczestnicy zgromadzenia na placu przed kościołem wzięli wcześniej udział w "Marszu gwiaździstym dla Jezusa", który wyruszył jednocześnie z kościołów: św. Aleksandra, św. Augustyna i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w kierunku placu Zamkowego. - „Marsz dla Jezusa” organizowany jest głównie z myślą o tych, którzy, choć utracili więź z Kościołem lub nigdy jej nie posiadali, szukają sensu życia i trwałych wartości: prawdy, dobra sprawiedliwości – tłumaczył kilka dni wcześniej ks. Andrzej Grefkowicz, koordynator Marszu.
Ok. godz. 17.00 na scenę poproszono kard. Nycza, by powiedział kilka słów do uczestników zgromadzenia. - To co się wydarzyło w tym tygodniu jest zaledwie początkiem - powiedział kardynał. Jego zdaniem, ewangelizacja Warszawy powinna trwać bez przerwy. Jak stwierdził, przybyłych dziś pod kościół św. Anny jest więcej niż wiernych na Boże Ciało. Dziękując wszystkim za udział w akcji, dodał: „Musimy pokazywać naszemu kochanemu miastu, że Jezus jest z nami, że życie jest piękne i warto być chrześcijaninem, pokazywać chrześcijaństwo radosne".
Ok godz. 18.00 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej ze słowem pasterskim do zebranych zwrócił się ponownie kard. Nycz. Podziękował stołecznym wspólnotom ewangelizacyjnym za to, że w mijającym tygodniu poszły do różnych miejsc, by "przyprowadzać ludzi do Jezusa Chrystusa, który nas kocha, który szuka każdego człowieka i w tym szukaniu potrzebuje wielu współpracowników, którzy świadectwem swojego życia i świadectwem wspólnotowym potrafią człowieka zapalić do tego, by Chrystusa pokochał i odpowiedział na Jego miłość".
Metropolita warszawski wymieniał nazwy poszczególnych wspólnot ewangelizacyjnych i prosił, by okrzykiem dały o sobie znać. "Co byśmy zrobili w Kościele w Polsce i w Kościele warszawskim, gdyby nie wy - ruchy i stowarzyszenia, świeccy młodzi i starsi ludzie, którzy potrafią wyjść na ulice i mówić o Jezusie Chrystusie, prowadzić misje pojednania ludzi z Chrystusem? Bardzo wam za to dziękuję" - mówił kard. Nycz.
Zaznaczył jednak, że "pozostaje pytanie, być może najważniejsze: co dalej? Trzeba, żeby doświadczenie tego tygodnia pozostało w was i w praktyce waszych ruchów, wspólnot, żebyście chcieli dalej szukać tych, którzy oddalili się od Jezusa Chrystusa, których do Kościoła trzeba podprowadzić".
- Nie oceniamy nikogo, każdemu to się może zdarzyć - mówił dalej kard. Nycz. - Wszystkim chcemy powiedzieć, że Jezus nas kocha i na nas czeka - dodał.
Na zakończenie zaprosił ruchy na obchody V Dnia Dziękczynienia, które odbędą się 2 i 3 czerwca na terenie Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Program "Wieczoru z Jezusem" przygotowały i poprowadziły Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym oraz Wspólnota Emmanuel i Wspólnota Chemin Neuf.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.