Liczne owoce chrześcijańskiej wiary i miłości, jakie wydała w ciągu wieków wspólnota kościelna czeskiej stolicy, przypomina Benedykt XVI w liście do kard. Christopha Schönborna OP. Arcybiskupa Wiednia mianował on swym specjalnym wysłannikiem na planowane za tydzień, 12 maja, obchody 450-lecia odnowienia arcybiskupstwa Pragi.
Tamtejsze biskupstwo, założone w X wieku (973), w XIV (1344) zostało wyniesione do rangi archidiecezji. Od początku XV stulecia pozostawało jednak przez 140 lat nie obsadzone wskutek kryzysu związanego z husytyzmem. Dopiero przed 450 laty (w 1561 r.) miało znowu arcybiskupa. Do przewodniczenia rocznicowym obchodom Papież wybrał kard. Schönborna ze względu na to, jak zaznacza w swym piśmie, że urodził się on w Czechach.
Benedykt XVI przypomina, że ewangeliczny zasiew, rzucony na ziemiach czeskich przez świętych Cyryla i Metodego, a później zroszony krwią męczenników Ludmiły i jej wnuka Wacława, kultywowany był przez następne pokolenia. Pozostawiło to liczne pamiątki w historii, kulturze, sztuce i obyczajach codziennego życia. Tego Bożego dzieła nie zdołały zatrzeć ataki „drapieżnych wilków” – pisze Papież. Jego wysłannik ma zachęcić uczestników praskich uroczystości, by dbali o chrześcijańskie dziedzictwo i zachowanie wiary przodków, szerząc ją z miłością. „Jest to bardzo ważne, gdyż na początku trzeciego tysiąclecia trzeba nowej ewangelizacji Europy i odkrywania na nowo starych, cennych dóbr ludzkich i chrześcijańskich tego kontynentu” – zauważa Ojciec Święty.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.