Katolicy zaangażowani w politykę nie powinni ulegać nostalgii ani utopizmowi. Wymagany jest od nich natomiast ewangeliczny realizm, to znaczy spoglądanie w przyszłość ze świadomością przeszłości.
Takiego zdania jest abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wyraził je podczas prezentacji książki włoskiej lekarki i parlamentarzystki Paoli Binetti „Etyka i demokracja”.
Według hierarchy sytuacja w tej dziedzinie jest alarmująca, co obrazowo porównał on do „pożaru i wołania o pomoc”, najwyraźniej odnosząc się do dyskutowanej od dłuższego czasu kwestii obecności katolików we włoskim życiu publicznym. W tym stanie rzeczy, zdaniem abp. Fisichelli, zaangażowanie wierzących nie powinno przypominać ewangelicznego „przyszywania łaty do starego sukna”. „Oczekuję od zaangażowanych w politykę katolików przede wszystkim dalekowzroczności, która wymaga trudu innowacji, zdolności do wypracowania projektu, bez czego nie ma przyszłości” – stwierdził abp Fisichella. Dodał, że ważna jest ponadto „odwaga i zdolność wyjścia ku nowemu”. „Ze słabości idei wyrasta słaba kultura i polityka” – wyjaśnił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.