Islamiści niszczą grobowce

Sprzymierzeni z Al-Kaidą malijscy islamiści niszczą zabytkowe grobowce świętych w Timbuktu - poinformował w sobotę Reuters. UNESCO umieściło Timbuktu na liście zagrożonych pomników Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

Uzbrojeni w broń maszynową i kilofy dżihadyści zaczęli burzyć grobowce świętych w obecności miejscowej ludności - pisze Reuters, powołując się na naocznych świadków wydarzeń. "Całkowicie zniszczyli mauzoleum Sidi Mahmuda (Ben Amara) i dwa dalsze. Zapowiedzieli, że (...) zniszczą w ciągu dnia wszystkie mauzolea, a jest ich 16" - powiedział agencji malijski dziennikarz Yeya Tandina.

Wzorem afgańskich talibów, którzy zburzyli wykute w skałach pomniki Buddy, tuarescy dżihadyści i wspierający ich bojownicy z afrykańskiej filii Al-Kaidy zamierzają zniszczyć w Timbuktu tamtejsze starożytne manuskrypty i grobowce świętych. Od wiosny Timbuktu jest stolicą dżihadystów sprzymierzonych z afrykańską filią Al-Kaidy. Do pierwszych aktów wandalizmu doszło już na początku maja.

Mauzolea sufickich świętych (jest ich ponad 300), a także meczety, kamienice i tysiące zgromadzonych w mieście manuskryptów zostały w 1988 roku uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Dżihadyści z Sahary uznali grobowce i manuskrypty ze świętokradcze i zapowiedzieli, że zniszczą je jeden po drugim.

Komitet UNESCO zaaprobował w tym tygodniu wniosek malijskiego rządu o umieszczenie Timbuktu na liście zagrożonych zabytków.

Wzniesione w XI i XII wieku nad brzegiem Nigru, Timbuktu było stolicą dawnego imperium Mali i położoną na skrzyżowaniu karawanowych szlaków saharyjską metropolią intelektualną i kupiecką, sławną z bogactwa, wielkich imamów i uczonych ulemów. Uniwersytet Sankore uważany był za najważniejszą uczelnię w całym regionie, a meczety Dżingarejber, Sankore i Sidi Jahja za najwspanialsze na Saharze.

W marcu 2001 r. afgańscy talibowie wysadzili w powietrze wykute w skałach Bamjanu posągi Buddy, również uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Dla talibów były jednak obrazą islamu, podobnie jak wszystkie pomniki i obrazy, przedstawiające ludzkie postacie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
14°C Wtorek
rano
wiecej »