Ulicami Tel Awiwu przeszła w sobotę wieczorem wielotysięczna demonstracja, której uczestnicy domagali sie ustąpienia premiera Benjamina Netanjahu i ministra finansów Juwala Szteinica. Wznoszono też hasła domagające się sprawiedliwości społecznej.
Wznoszono też hasła domagające się sprawiedliwości społecznej.. "Jedynym wyjściem przeciwko prywatyzacjom jest rewolucja" oraz "Władza powiązana z pieniędzmi to złodziejstwo" - skandowali demonstranci. Według organizatorów, w proteście wzięło udział ok. 10 tys. osób.Podobne demonstracje, choć na mniejszą skalę, odbyły się w Jerozolimie i Hajfie.
Jeden z przywódców ruchu protestacyjnego Uri Metuki oświadczył, że demonstranci "nie chcą gospodarki służącej nielicznej mniejszości, ale ludziom". Powitał on z zadowoleniem decyzję podjętą przez premiera Netanjahu przewidującą zwiększenie deficytu budżetowego w przyszłym roku z 2,5 do 3 proc. PKB. Alternatywą dla tego posunięcia byłaby podwyżka podatków, która uderzyłaby w pierwszym rzędzie w klasę średnią.
"To pierwszy sukces naszego ruchu. Premier musiał zgodzić się na zakwestionowanie jego liberalnej ideologii" - powiedział Metuki. Przeciwnicy polityki rządu zapowiadają dalsze protesty podczas debaty nad budżetem na przyszły rok. Będą domagać się m. in. zwiększenia wydatków na programy socjalne, a zwłaszcza na budownictwo mieszkaniowe.
Obserwatorzy podkreślają jednak, że w tegorocznych protestach, chociaż licznych, wzięło udział mniej osób niż w roku ubiegłym. 3 września 2011 r. na ulicach protestowało przeciwko polityce rządu prawie 500 tys. Izraelczyków. (PAP)
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.