Telefon zaufania dla dzieci na wakacjach

Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i zabawy, ale również okres trudnych wyborów i nowych sytuacji, w których nie zawsze wiedzą, jak się zachować - przypomina Fundacja Dzieci Niczyje i zachęca do korzystania z telefonu zaufania 116 111.

Inicjacja seksualna, używki, ucieczki z domu - to sprawy, które po zakończeniu roku szkolnego są dla młodych ludzi najtrudniejsze i o nich chcą rozmawiać, gdy dzwonią pod numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN).

Konsekwencje towarzyszące nowym doświadczeniom są znacznie częstszym tematem rozmów z konsultantami telefonu podczas wakacji, niż w czasie roku szkolnego. "Lato to czas, kiedy młodzi ludzie próbują nowych, często niebezpiecznych rzeczy. Pierwszy papieros czy skręt są często wypalane pod presją grupy. Nastolatek chce zostać zaakceptowany i lubiany. Najgorszą - według niego - konsekwencją odmowy jest odrzucenie przez znajomych" - mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka linii 116 111.

Zwraca uwagę, że w czasie wakacji młodzi ludzie czują dużo większą swobodę, a przy ograniczonym kontakcie z rodzicami i zwiększonym wpływie rówieśników częściej podejmują ryzykowne zachowania.

Latem młodzież jest bardziej narażona na niechciane i nieprzemyślane kontakty seksualne. Często na wakacyjnym wyjeździe młodzi ludzie czują, że powinni dać partnerowi "dowód miłości". "Niepokój i lęki związane z niechcianą, nieplanowaną ciążą, choroby przenoszone drogą płciową, poczucie winy, zawodu i wykorzystania, kłopoty z zaufaniem innym - to tylko nieliczne z problemów, z jakimi dzwonią do nas młode osoby w czasie wakacji i po nich" - relacjonuje konsultantka telefonu zaufania.

Charakterystycznym problemem w okresie wakacji są także ucieczki z domu. Wielu rodziców, znając wakacyjne zagrożenia, nie zgadza się na samodzielny wyjazd dziecka, co może powodować w nastolatkach złość, frustrację, bezradność i myśli o ucieczce. Podczas wakacji rośnie także liczba uciekinierów z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Część z nich chce odwiedzić rodzinę czy znajomych, inni szukają przygody. Decydując się na ucieczkę, młodzi ludzie nie myślą o konsekwencjach takiego kroku. Nie spodziewają się zagrożeń związanych z brakiem pieniędzy czy bezdomnością. Zapominają o tym, że kiedyś trzeba będzie wrócić do domu czy ośrodka.

"Spokojna rozmowa z nastolatkiem, który myśli o ucieczce, uświadamia mu, że +gigant+ to nie tylko dobra zabawa, ale narażenie na przemoc, manipulacje czy wykorzystanie seksualne. Rozmowy z konsultantami linii 116 111 zmieniają sposób myślenia młodych osób o ucieczce, pomagają dostrzec bezpieczne sposoby na spędzenie wolnego czasu" - dodaje Kicińska.

Telefon zaufania 116 111 działa codziennie od godz. 12 do godz. 20.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »