Bartłomiej I, mimo krytyk i trudności, raz jeszcze opowiedział się za dialogiem ekumenicznym. Nawiązał do minionej niedawno 40. rocznicy śmierci patriarchy Atenagorasa.
Na uroczystościach (10 lipca) ku czci świętej męczennicy Cyriaki w Konstantynopolu, z udziałem wiernych miejscowych i przybyłych z Grecji, prawosławny patriarcha podkreślił, że jego wielki poprzednik (zmarły 7 lipca 1972 r.) odważnie otworzył „nowe horyzonty przed Patriarchatem Ekumenicznym”. Przypomniał jego spotkanie 48 lat temu z Papieżem Pawłem VI. Jako „okna”, które otworzył on przed prawosławiem, określił ośrodek patriarchalny w Genewie, Akademię Prawosławną na Krecie i ośrodek studiów patrystycznych w Salonikach.
„Patriarcha Atenagoras był wówczas krytykowany za tę postawę otwarcia. Podobnie jak wtedy, nasz patriarchat – powiedział arcybiskup Konstantynopola – jest dziś nieustannie krytykowany za dialog ekumeniczny, który nadal prowadzi, jak gdyby naszym pragnieniem było zaprzedanie prawosławia”. Bartłomiej zwrócił uwagę, że tylko dialog prowadzi do zgody, zbliżenia i pojednania. „Dlatego będziemy go kontynuowali, niezależnie od tego, co nam się będzie mówiło i jak będziemy krytykowani” – stwierdził Bartłomiej. Przypomniał, że Patriarchat Ekumeniczny prowadzi obecnie dialog z Rzymem, z Kościołem anglikańskim, ze Światową Radą Kościołów, ze Światową Federacją Luterańską oraz ze starożytnymi Kościołami wschodnimi: ormiańskim, koptyjskim i etiopskim.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.