Skandal dyplomatyczny zakończył wizytę ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja w Bułgarii. Odwołano jego spotkanie z premierem Bojko Borisowem i wspólną konferencję prasową za bułgarskim patriarchą Neofitem.
A wszystko z powodu słów Bartłomieja, który podczas uroczystości wręczenia mu przez prezydenta Rosena Plewneliewa najwyższego odznaczenia państwowego (Orderu Stara Płanina pierwszej klasy) upomniał się o zwrot drogocennych przedmiotów liturgicznych, które - według hierarchy - zostały skradzione w czasie wojen na Bałkanach z trzech klasztorów w północnej Grecji (w Xanthi, Drama i Serres).
- Jesteśmy zdumieni prośbą patriarchy ekumenicznego - oświadczył szef państwa. Wyjaśnił, że nikt takich słów nie oczekiwał i że nie powinny zostać wypowiedziane podczas ceremonii wręczania orderu, którego przyznanie było przejawem „wysokiej dyplomacji”. Jednocześnie zaznaczył, że Bartłomiej został uhonorowany - na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych - za wsparcie okazywane Bułgarskiemu Kościołowi Prawosławnemu w przeszłości.
Sam Bartłomiej wyjaśnił, że jedynie skorzystał ze sposobności, jaką dała wizyta oraz „atmosfera wzajemnego zaufania, przyjaźni i szczerości”.
Patriarcha ekumeniczny przebywał w Sofii w dniach 7-10 listopada. 8 listopada wraz z patriarchą Neofitem koncelebrował Świętą Liturgię w katedrze św. Aleksandra Newskiego. Uczestniczył w niej m.in. były car Bułgarii Symeon II.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.