Reklama

Rozpoczęły się centralne obchody Święta Policji

Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych policjantów w Komendzie Głównej Policji rozpoczęły się obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

Reklama

Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny kapelan policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji.

W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 93. rocznicy powołania policji. Jutro w Bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji i zapalony został znicz. Na tablicy znajdują się 54 nazwiska poległych i zmarłych funkcjonariuszy policji. W uroczystości uczestniczyła delegacja funkcjonariuszy żandarmerii państwa watykańskiego z jej komendantem głównym, gen. Dominico Giannim. Podczas uroczystości obecny był także ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

Gości powitał nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny policji. Z okazji święta złożył swoim podwładnym życzenia i podziękował za pełnioną służbę.

We wstępie do modlitwy biskup polowy Józef Guzdek powiedział, że miarą wielkości człowieka jest pamięć i wdzięczność. "To właśnie z wdzięcznością i pamięcią wspominamy tych, którzy na służbie do końca wypełnili przysięgę funkcjonariusza policji, że nie będą szczędzić krwi a nawet z narażeniem życia będą strzegli bezpieczeństwa obywateli i naszej ojczyzny" - mówił bp Guzdek.

Zebrani odmówili modlitwę za zmarłych a następnie "Ojcze nasz" w intencji zmarłych i żyjących członków rodzin środowiska funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej.

Podczas uroczystości delegacja MSWiA, Policji z biskupem polowym i gen. Giannim złożyli wieńce pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" przed gmachem KGP. Kwiaty złożyły także delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych policji. Wieniec złożyli członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLICJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama