Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych policjantów w Komendzie Głównej Policji rozpoczęły się obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.
Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny kapelan policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji.
W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 93. rocznicy powołania policji. Jutro w Bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.
Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji i zapalony został znicz. Na tablicy znajdują się 54 nazwiska poległych i zmarłych funkcjonariuszy policji. W uroczystości uczestniczyła delegacja funkcjonariuszy żandarmerii państwa watykańskiego z jej komendantem głównym, gen. Dominico Giannim. Podczas uroczystości obecny był także ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.
Gości powitał nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny policji. Z okazji święta złożył swoim podwładnym życzenia i podziękował za pełnioną służbę.
We wstępie do modlitwy biskup polowy Józef Guzdek powiedział, że miarą wielkości człowieka jest pamięć i wdzięczność. "To właśnie z wdzięcznością i pamięcią wspominamy tych, którzy na służbie do końca wypełnili przysięgę funkcjonariusza policji, że nie będą szczędzić krwi a nawet z narażeniem życia będą strzegli bezpieczeństwa obywateli i naszej ojczyzny" - mówił bp Guzdek.
Zebrani odmówili modlitwę za zmarłych a następnie "Ojcze nasz" w intencji zmarłych i żyjących członków rodzin środowiska funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej.
Podczas uroczystości delegacja MSWiA, Policji z biskupem polowym i gen. Giannim złożyli wieńce pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" przed gmachem KGP. Kwiaty złożyły także delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych policji. Wieniec złożyli członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.
6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.