Rozpoczęły się centralne obchody Święta Policji

Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych policjantów w Komendzie Głównej Policji rozpoczęły się obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny kapelan policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji.

W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 93. rocznicy powołania policji. Jutro w Bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji i zapalony został znicz. Na tablicy znajdują się 54 nazwiska poległych i zmarłych funkcjonariuszy policji. W uroczystości uczestniczyła delegacja funkcjonariuszy żandarmerii państwa watykańskiego z jej komendantem głównym, gen. Dominico Giannim. Podczas uroczystości obecny był także ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

Gości powitał nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny policji. Z okazji święta złożył swoim podwładnym życzenia i podziękował za pełnioną służbę.

We wstępie do modlitwy biskup polowy Józef Guzdek powiedział, że miarą wielkości człowieka jest pamięć i wdzięczność. "To właśnie z wdzięcznością i pamięcią wspominamy tych, którzy na służbie do końca wypełnili przysięgę funkcjonariusza policji, że nie będą szczędzić krwi a nawet z narażeniem życia będą strzegli bezpieczeństwa obywateli i naszej ojczyzny" - mówił bp Guzdek.

Zebrani odmówili modlitwę za zmarłych a następnie "Ojcze nasz" w intencji zmarłych i żyjących członków rodzin środowiska funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej.

Podczas uroczystości delegacja MSWiA, Policji z biskupem polowym i gen. Giannim złożyli wieńce pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" przed gmachem KGP. Kwiaty złożyły także delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych policji. Wieniec złożyli członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLICJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »