Zwrócono Polsce zrabowany z katedry wrocławskiej obraz Lukasa Cranacha Starszego.
Wybitny obraz Lucasa Cranacha "Madonna pod jodłami", po kilkumiesięcznych negocjacjach prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, został w piątek 27 lipca zwrócony katedrze wrocławskiej.
Obraz księdzu biskupowi profesorowi Andrzejowi Siemieniewskiemu przekazał Minister Radosław Sikorski. - Historia odzyskania "Madonny pod jodłami" nadaje się na powieść sensacyjną - powiedział Minister Sikorski. - Ta historia ciągle przypomina nam o tym, jak dramatyczne były losy polskiego dziedzictwa podczas II wojny światowej.
Według oceny historyków sztuki obraz Cranacha jest najważniejszym z odzyskanych po 1989 r. dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. Obraz będzie jednym z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w Polsce. Podobne obrazy tego autora osiągały na aukcjach ceny ok. 6-8 mln euro.
"Madonna pod jodłami" to obraz Lucasa Cranacha starszego (1472-1553). Pochodzi z Katedry Św. Jana we Wrocławiu, gdzie znajdował się od początku XVI wieku do 1943 roku. Wtedy to w obawie przed nalotami alianckimi, dzieło zostało ukryte przez Niemców w klasztorze cystersów w Henrykowie, a następnie w Kłodzku. Po zakończeniu działań wojennych obraz powrócił do Wrocławia.
W latach 1946-1947 namalowano kopię "Madonny pod jodłami", którą podmieniono w katedrze wrocławskiej, oryginał zaś został ukradziony przez niemieckiego duchownego i nielegalnie wywieziony do Berlina. Informacja na jego temat została pozyskana przez MSZ w marcu br., co pozwoliło rozpocząć negocjacje i doprowadzić do bezwarunkowego odzyskania dzieła.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.