Prawdopodobnie jedno miejsce na multipleksie cyfrowym, który w 2014 roku zwolni Telewizja Polska, zostanie dedykowane na program o charakterze społeczno-religijnym - poinformował w Warszawie Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Obecnie taki program nadają jedynie dwie stacje: Telewizja Trwam i Religia TV. Konkurs na obsadzenie miejsca na MUX-1 zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.
Dzisiejsza konferencja prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związana była z zakończeniem konsultacji w sprawie umieszczenia czterech programów telewizyjnych na multipleksie pierwszym ( MUX-1). Częstotliwości te najpóźniej po 27 kwietnia 2014 r. zostaną zwolnione przez Telewizję Polską S.A. W związku z tym KRRiT postanowiła zapoznać się z opiniami dotyczącymi tego jakie programy - w wyniku konkursu - powinny być umieszczone na multipleksie pierwszym.
Konsultacje miały charakter otwarty i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano niemal 5 tys. stanowisk, zarówno pocztą elektroniczną jak i tradycyjną. Jak przyznał Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, olbrzymia część odpowiedzi dotyczyła wyłącznie obecności Telewizji Trwam na multipleksie, czy potrzeby jej funkcjonowania.
Rada zadała m.in. pytanie jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. W kwestii tej wpłynęło ponad 4,8 tys. stanowisk, wśród których większość (ponad 3,5 tys.) wyrażało poparcie dla Telewizji Trwam. Nadesłały je zarówno osoby indywidualne, jak również kluby parlamentarne, biura poselskie, stowarzyszenia, rady, starostwa, różnego rodzaju urzędy, ale także obecni na rynku nadawcy telewizyjni, w tym jeden nadawca zagraniczny: Turner Broadcasting System Europe Ltd. W konsultacjach nie wzięła udziału Fundacja Lux Veritatis, właściciel Telewizji Trwam.
„Przytłaczająca większość osób, które zdecydowały się konsultować tę sprawę, wskazały na potrzebę umieszczenia w ofercie MUX-1 Telewizji Trwam. Były również zgłaszane inne programy, jakie powinny znaleźć się w ofercie multipleksu pierwszego, w szczególności programy dziecięce, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze” - powiedział Jan Dworak.
Przewodniczący Rady poinformował, że kierując się głosami wyrażonymi w ramach konsultacji społecznych, jedno z miejsc na multipleksie zostanie dedykowane na program o charakterze społeczno-religijnym, choć ostateczna decyzja zostanie podjęta, gdy konkurs na zagospodarowanie czterech miejsc na MUX-1 zostanie ogłoszony. Nastąpi to prawdopodobnie jesienią br.
Jednocześnie przewodniczący podkreślił, że wyniki konsultacji nie obligują Rady do wypracowania tożsamych z nimi warunków konkursu na cztery miejsca na MUX-1. Przyznał też, że obecnie na polskim rynku telewizyjnym jedynie dwóch nadawców nadaje program o charakterze społeczno-religijnym: Telewizja Trwam i Religia TV.
Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedział w rozmowie z KAI, że procedura konkursowa powinna się zakończyć w połowie przyszłego roku, choć trudno to w chwili obecnej przesądzić. Jednocześnie przyznał, iż zaskakujące jest, że politycy czy różnego rodzaju instytucje domagały się miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie, a sam nadawca w konsultacjach nie zajął stanowiska. Nie oznacza to jednak, że Fundacja Lux Veritatis, jako właściciel Telewizji Trwam, nie może wystartować w konkursie.
Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy. Konsultacje w sprawie ich obsadzenia trwały od 30 marca do 2 lipca br.
Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7.
MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP S.A., obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP2 w wersji HD.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.