Prezydent nie może wpływać na przebieg postępowania koncesyjnego - czytamy w liście z Kancelarii Prezydenta, który otrzymał bp Wiesław Mering.
To odpowiedź na prośbę przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, by Bronisław Komorowski pomógł w rozwiązaniu sporu wokół miejsca dla TV TRWAM na cyfrowym multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała toruńskiej stacji takiej koncesji.
List do biskupa Meringa podpisał szef Kancelarii Prezydenta, min. Jacek Michałowski. Powołał się on na zasady praworządności oraz podziału władz, zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którymi "prezydent nie może w żaden sposób wpływać ani na przebieg postępowania koncesyjnego przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, ani też na tok sprawy rozpatrywanej przez niezawisły sąd".
List z Kancelarii jest odpowiedzią na prośbę biskupa włocławskiego, z którą zwrócił się on 23 lipca br. do prezydenta o pomoc w rozwiązaniu sprawy przyznania koncesji na multipleksie dla TV Trwam i zachęcił, by zaproszenie Benedykta XVI do Polski stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół tej stacji.
Publikujemy odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP na list bp. Wiesława Meringa:
Szanowny Księże Biskupie,
Dziękuję za list Księdza Biskupa, skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jednocześnie ze zdziwieniem konstatuję fakt, iż list nabrał po publikacji w gazecie charakteru listu otwartego, co jak mniemam nie było intencją autora.
Pan Prezydent z uwagą zapoznał się ze stanowiskiem Księdza Biskupa w sprawie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącej kwestii przydzielenia Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.
Uprzejmie informuję, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest niezależnym, konstytucyjnym organem państwa, a jej zasady działania regulują ustawy. Oczekiwanie uzyskania uprawnień do korzystania z multipleksu wymaga spełnienia jasno określonych kryteriów. Odwołania od decyzji Rady mogą być wnoszone na drodze sądowej, z której to możliwości nadawca Telewizji Trwam, Fundacja Lux Veritatis, skorzystała. Z tego, co Panu Prezydentowi wiadomo, postępowanie administracyjne, w ramach którego Fundacja dochodzi swoich praw, nie zostało jeszcze zakończone.
Przestrzegając zasady praworządności oraz zasady podziału władz, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Prezydent nie może w żaden sposób wpływać ani na przebieg postępowania koncesyjnego przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, ani też na tok sprawy rozpatrywanej przez niezawisły sąd.
Z wyrazami szacunku
Jacek Michałowski
Szef Kancelarii Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa, 22 sierpnia 2012 roku
List ks. bp. Wiesława Meringa do Pana Jacka Michałowskiego, Szefa Kancelarii Prezydenta RP:
Szanowny Panie Ministrze,
Bardzo dziękuję za list. Wprawdzie jego treść jest powtórzeniem bałamuctw, które szerzy Pan Dworak i Ska; rozumiem jednak, że Pan Prezydent nie chce włączyć się w sprawę. Innych skojarzeń nie dopuszczam, by nie stracić resztek zaufania do władzy, której Pan Prezydent jest symbolem.
Mój Diecezjanin zacytował mi otrzymaną niedawno odpowiedź Kancelarii na swój list: „Pan Prezydent na pewno weźmie pod uwagę pańskie sugestie przy podejmowaniu decyzji…”
Ufam, że powyższa wypowiedź dotyczy milionów Polaków, którzy na poruszany problem patrzą inaczej niż Kancelaria.
I ja zapewniam o szacunku
Wiesław Mering
Biskup Włocławski
Włocławek, dnia 29 sierpnia 2012 r.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.