Czy Owsiak stoi ponad prawem?

Mec. Piotr Kwiecień: To niedopuszczalny przykład cenzury

Po zatrzymaniu dwóch osób, z Fundacji Pro - w tym Mariusza Dzierżawskiego - w związku z dużym banerem o treści antyaborcyjnej, prezentowanym na terenie Przystanku Woodstock, policja postawiła im zarzut popełnienia wykroczenia z artykułu 141 kodeksu wykroczeń.

Mecenas Piotr Kwiecień widzi w tym zdarzeniu nawiązanie do wypadków, które miały miejsce w związku z wystawą „Wybierz życie”. Komentując to dla gosc.pl, zwrócił uwagę na fakt, że w sprawie wystawy sądy już kilkakrotnie wydały wyroki uniewinniające.

Mariusz Dzierżawski podał policjantom do protokołu informację o wyrokach uniewinniających, co oznacza, że prezentowanie publiczne zdjęć takich, jak te z wystawy „Wybierz życie”, nie jest w żaden sposób prawnie zabronione.

Policjanci skwitowali to jednym zdaniem: „A o tym to już zdecyduje sąd”.

– Jeżeli policja mimo wyroków sądów wykonuje tego typu czynności, to wykonuje je na podstawie decyzji, która musi mieć w mojej ocenie charakter polityczny – ocenia mecenas Kwiecień. – To jest gnębienie jednej ze stron debaty publicznej – stwierdza.

Zdaniem mecenasa, policjanci swoim zachowaniem dowiedli tego, że nie było dla nich ważne polemizowanie z autorem transparentu. – Chodziło o to, żeby na żądanie Owsiaka usunąć ten transparent sprzed wejścia na teren Przystanku Woodstock. I to jest, moim zdaniem, karygodne, bo to oznacza, że Jerzy Owsiak w tym kraju stoi ponad prawem. Może bowiem zażądać i wymóc na organach administracji rządowej podejmowanie decyzji, które w świetle ustalonego orzecznictwa sądowego są nieważne. Są w oczywisty sposób błędne.

Mamy pewną spiralę decyzyjną, która wskazuje na polityczny charakter tego zachowania.

Mam nadzieję, że tym razem Fundacja Pro i pan Mariusz Dzierżawski zaskarżą decyzję policji i zażądają od skarbu państwa zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Bo krzywdą obywatela jest to, że bez dania podstawy prawnej usuwa się go z miejsca, w którym może prezentować swoje poglądy. Jest to niedopuszczalny przypadek cenzury. I to cenzury stricte politycznej, bo – podkreślam – policja podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji – powiedział mecenas Kwiecień.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »