Reklama

Kard. Dziwisz: Módlcie się za parlamentarzystów

"Naród, w większości wierzący, ma prawo do praw nieskażonych kompromisami"

Reklama

10 tys. osób wyruszyło 6 sierpnia ze wzgórza wawelskiego na Jasną Górę. 32. Krakowską Pieszą Pielgrzymkę zainaugurował kard. Stanisław Dziwisz Mszą św. Metropolita krakowski powierzył modlitwie pielgrzymów oraz parlamentarzystów, którzy przygotowują się do ustanawiania praw, dotykających najwyższych wartości moralnych. „Naród polski, w zdecydowanej większości wierzący, ma prawo do dobrych i sprawiedliwych praw, nieskażonych kompromisami” - powiedział kardynał.
W homilii w święto Przemienienia Pańskiego kard. Stanisław Dziwisz mówił, że w dzisiejszym świecie ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan potrzebuje odważnych i wiarygodnych świadków swojej miłości, swojego zwycięstwa nad mrocznymi siłami zła i śmierci. „Dzisiejszy świat czeka na nową ewangelizację, pomimo dwóch tysięcy lat nieprzerwanej, misyjnej działalności Kościoła” - podkreślił. „Każde pokolenie, każdy człowiek musi na nowo przyjąć Jezusa jako Zbawiciela i Pana. Tego łańcucha wiary nie można przerywać, bo w jego miejsce wkracza bezsens i pustka” - dodał.

Zdaniem hierarchy, tymczasem na naszych oczach, w naszych środowiskach tyle osób urządza sobie życie tak, jakby Bóg nie istniał, jakby Jezus nie miał im nic do powiedzenia, do zaofiarowania. „Przeżywamy w tym roku prawdę, że Kościół jest naszym domem, ale przecież dla wielu ludzi te słowa już nic nie znaczą, a Kościół jest przez nich odbierany nie jako dom przyjazny człowiekowi, ale jako instytucja krępująca jego wolność, zagrażająca jego autonomii” - zaznaczył kardynał. I pytał: czy chcemy pogodzić się z takim stanem rzeczy, z taką zdeformowaną wizją chrześcijaństwa? Czy może nam być obojętny los tylu naszych braci i sióstr, którzy przecież poza Chrystusem i Jego Kościołem nie odnajdą sensu życia i motywów nadziei?

Według metropolity krakowskiego, nowa ewangelizacja wymaga ludzi głębokiej wiary, dlatego powinniśmy ją zacząć od siebie. „Fundamentem ewangelizacji jest żywa więź z Jezusem Chrystusem. Nikt i nic tego nie zastąpi” - podkreślił. I dodał, że tym przekonaniem kierował się Benedykt XVI, ogłaszając Rok Wiary.

Kard. Dziwisz powiedział, że wędrówka, którą rozpoczynają dzisiaj pielgrzymi będzie im przypominać, kilometr po kilometrze, godzina po godzinie, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem, a zawierzyć siebie Chrystusowi to znaczy wyruszyć w drogę, aby siebie i innych „wyprowadzić z pustyni ku przestrzeni życia. Oto nasza misja” - mówił.

Kardynał zwrócił się do pielgrzymów, aby obok własnych osobistych intencji, modlili się w intencji Benedykta XVI, Kościoła i Ojczyzny. „Będziecie dziękować Bogu za dar beatyfikacji Jana Pawła II i modlić się o jego kanonizację, by nadal był dla ludu Bożego na całym świecie przewodnikiem na drogach wiary, nadziei i miłości” - mówił.

„Powierzam wam jeszcze jedną ważną sprawę, która będzie decydować o przyszłości naszego narodu, o jego chrześcijańskim obliczu” - zwrócił się do pielgrzymów hierarcha. „Nasz parlament przygotowuje się do ustanawiania praw, dotykających najwyższych wartości moralnych. Polecam waszej pielgrzymiej modlitwie parlamentarzystów, aby okazali się ludźmi sumienia – prawego sumienia, kierującego się prawem naturalnym, którego wyrazem są Boże przykazania” - podkreślił metropolita krakowski.

„Módlmy się, aby w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji kierowali się zasadą dobra, a nie mniejszego zła. Naród polski, w zdecydowanej większości wierzący, ma prawo do dobrych i sprawiedliwych praw, nieskażonych kompromisami” - powiedział kardynał.

Pielgrzymi niosą relikwie bł. Jana Pawła II. Według organizatorów w pielgrzymce udział bierze w sumie ok. 10 tys. osób. Zakończy się ona 11 sierpnia o godz. 19 Mszą św. na Wałach Jasnogórskich oraz Apelem Jasnogórskim.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy ok. 1300 osób z ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie) m. in. z Włoch, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Na trasie pielgrzymki pątników odwiedzi kard. Stanisław Dziwisz.

Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją „Białego Marszu”, zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
noc
5°C Wtorek
rano
10°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama