Dziękujemy z całego serca za Waszą troskę o wychowanie dzieci w wierze Kościoła i zapewniamy, że w tym dziele towarzyszymy Wam wsparciem i modlitwą – zapewniają rodziców biskupi. W niedzielę, 2 września, w kościołach odczytywany będzie list Episkopatu przed II Tygodniem Wychowania.
Niech to będzie przede wszystkim czas wspólnej modlitwy, a także pogłębionej refleksji na temat wychowania” – piszą biskupi o II Tygodniu Wychowania w zapowiadającym go liście pasterskim.
Jak wyjaśniają w nim, wychowanie polega na trosce o formację ludzkich serc i sumień. „Prawdziwy wychowawca bowiem to człowiek, który próbuje najpierw dotrzeć do serca wychowanka, podjąć refleksję nad tym, co kryje się w jego wnętrzu, by wreszcie pomóc w wydobyciu tego, co w nim dobre i szlachetne” – podkreślają.
Proces wychowania dokonuje się przede wszystkim w rodzinie. Nawiązując do opisanego w Ewangelii wydarzenia zagubienia się 12-letniego Jezusa w Jerozolimie, biskupi zauważają, że Maryja i Józef wspólnie uczestniczyli w Jego wychowaniu, co poświadczają słowa Matki Bożej: „Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Pielgrzymka w czasie Święta Paschy świadczy też o tym, że uczestniczyli w życiu religijnym wspólnoty i stopniowo wprowadzali w nie dorastającego Jezusa. Są to ważne wskazówki dla wszystkich rodziców. Wynika z nich, że „zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka”. Ważne jest też to, że „świadectwo życia religijnego rodziców ma istotne znaczenie w wychowaniu dziecka”.
„Kochani Rodzice, prosimy, abyście od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem, który jest naszym wspólnym domem. Wychowujcie zatem dzieci w duchu zaufania do Kościoła i wskazujcie im ich własne miejsce w tej Chrystusowej wspólnocie. Dołóżcie starań, aby Wasze rodziny stawały się Kościołem domowym” – apelują do rodziców biskupi. Dziękują im za podejmowany trud wychowawczy i zapewniają o wsparciu i modlitwie.
Stałą troską Kościoła jest trwałość i jedność małżeństwa, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. „Niestety, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży” – piszą biskupi i proszą o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa. A wszelkie trudy wychowawcze radzą zawierzyć Bogu. „Zauważmy, że Maryja i Józef, którym Bóg powierzył wychowanie swego Syna, nie byli pozbawieni codziennych problemów. Wsłuchiwali się jednak w głos Boga i otwierali na Jego obecność” – czytamy.
Biskupi podkreślają, że nieocenioną pomocą w kształtowaniu serc młodego pokolenia jest katechizacja. „Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości” – czytamy w liście pasterskim. Stąd apel biskupów o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym.
II Tydzień Wychowania będzie obchodzony w dniach 16-22 września 2012 r. Jego celem jest „pomoc wszystkim, którym bliskie jest dzieło kształtowania serc oraz umysłów dzieci i młodzieży”. Z myślą o duszpasterzach i katechetach przygotowano materiały liturgiczne i konspekty katechez. Na stronie internetowej www.tydzienwychowania.pl znajduje się także tekst konferencji dla rodziców i wychowawców, przygotowanej przez ks. Marka Studenskiego. Obchodom II Tygodnia Wychowania towarzyszy hasło: „Wychowywać, ale jak?”.
Na kolejnych stronach publikujemy pełną treść Listu.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.