„Był to człowiek Boży, który nie tylko studiował Pismo Święte, ale bardzo je kochał, uczynił zeń światło swego życia, aby wszystko było ad maiorem Dei gloriam – na większą chwałę Boga”. Tak Ojciec Święty charakteryzuje kard. Carlo Marię Martiniego w przesłaniu na jego pogrzeb.
Akcentuje w ten sposób szczególny charyzmat zmarłego 31 sierpnia emerytowanego arcybiskupa Mediolanu jako biblisty i jako jezuity. List Benedykta XVI odczytał w tamtejszej katedrze papieski wysłannik, kard. Angelo Comastri, jego wikariusz dla Watykanu i archiprezbiter Bazyliki św. Piotra. Było to na rozpoczęcie liturgii pogrzebowej, sprawowanej w rycie ambrozjańskim pod przewodnictwem obecnego metropolity stolicy Lombardii, kard. Angelo Scoli.
Papież zwraca uwagę na znaczenie, jakie miała dla kard. Martiniego miłość do Biblii i wynikające stąd dążenie do „większej chwały Bożej”, wskazane Towarzystwu Jezusowemu przez jego założyciela, św. Ignacego. „Właśnie dlatego potrafił on uczyć wierzących i szukających prawdy, że jedynym Słowem godnym, by go słuchać, przyjmować je i iść za nim jest Słowo Boże. Wskazuje ono bowiem wszystkim drogę prawdy i miłości” – pisze Benedykt XVI. Przypomina, że zmarły purpurat nigdy nie odmawiał spotkania i dialogu ze wszystkimi. Czynił to w duchu głębokiej miłości pasterskiej, zgodnie z obraną przez siebie dewizą biskupią: "Pro veritate adversa diligere" (Dla prawdy kochać przeciwności). „Był uważny na wszelkie sytuacje, zwłaszcza najtrudniejsze. Zbliżał się z miłością do będących w zagubieniu, ubóstwie, cierpieniu – zaznacza Ojciec Święty. – Niech Pan, który prowadził kard. Carlo Marię Martiniego przez całe życie, przyjmie tego niestrudzonego sługę Ewangelii i Kościoła w Jeruzalem niebieskim”.
Po śmierci doczesne szczątki kard. Martiniego wystawiono w mediolańskiej katedrze, której drzwi zamknięto dopiero dziś krótko przed południem. Złożyło mu tam hołd blisko ćwierć miliona osób.
Zobacz film z żałobnych uroczystości:
romereports
Funeral services held in Milan for Cardinal Carlo Maria Martini
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.