Reklama

Dobra szkoła łączy kształcenie i wychowanie

Szkoła jest o tyle dobra, o ile jest „Nazaretem” - to znaczy, o ile stara się przekazywać wiedzę i jednocześnie wychowywać” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 3 września br. w kościele pw. św. Wojciecha w Mikołowie, podczas Mszy św. w ramach wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego 2012/2013.

Reklama

Gospodarzem uroczystości było mikołowskie Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich. Udział wzięli dzieci, młodzież, nauczyciele, rodzice, a także władze wojewódzkie i samorządowe. Obecny był biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman.

Metropolita katowicki przypomniał, że Jezus w Nazarecie przebył pełny edukacyjny szlak i poznał kondycję ucznia. „Chociaż był Synem Bożym poddał się również rygorom wychowania w domu, szkole, świątyni. Wszystko to działo się w Nazarecie, gdzie przeżywał swe dzieciństwo i lata młodości” – powiedział. Podkreślił, że Nazaret jawi się jako ewangeliczny wzorzec błogosławionej łączności kształcenia i wychowania. „Tych rzeczywistości nie można i nie wolno rozdzielać. Szkolne zajęcia nie mogą być tylko beznamiętnym przekazem suchych liczb, faktów i dat. Skutki takiego stanu rzeczy byłyby opłakane - tak dla uczniów, jak i całego społeczeństwa”.

Zwracając się do nauczycieli abp Skworc stwierdził, że niezależnie od przedmiotu, którego nauczają, zyskują wymagający status życiowego mistrza, duchowego przewodnika i świadka prawdy. „Bądźcie świadomi waszej misji, której rangi nie powinny przyćmiewać problemy demograficzno-finansowe ani żadne inne szkolne bolączki” - zachęcał. Zaznaczając, że edukacja i wychowanie są zadaniem całego narodu, przywołał zobowiązanie wychowywania młodego pokolenia w wierności Chrystusowi, zawarte w Ślubach Jasnogórskich. „Dziękujmy Bogu, że doczekaliśmy wspaniałych czasów: polski dom, szkoła, Kościół mogą razem pracować, jednocząc swe siły we wspólnej trosce nad kształtowaniem młodego pokolenia, które jest nadzieją i przyszłością społeczeństwa” – mówił dalej kaznodzieja, wyrażając wdzięczność samorządom, które starają się traktować priorytetowo sprawy oświaty, kultury i edukacji oraz bronią szkół, bibliotek i świetlic przed likwidacją.

„Dziś na oścież, to znaczy szeroko, otwiera się dla was dom mądrości – polska szkoła” – powiedział metropolita katowicki do uczniów. „Ceńcie sobie to i starajcie się, aby wasze tegoroczne przebywanie w domu szkoły wydało jak najobfitsze owoce” – zaapelował. Wspominając własne czasy szkolne stwierdził, że polska szkoła bardzo się zmieniła na lepsze. Zwrócił się do młodych, aby pamiętali w szkole o Bogu. „Chrystus, którego wizerunek obecny jest w waszych klasach, powinien też zawsze być w waszych sercach” – podkreślił i dodał: „Proszę was, nie lekceważcie krzyża, bo jest to lekceważenie Ukrzyżowanego, który objawia miłość Boga do każdego człowieka, także wobec ciebie. I starajcie się na Jego miłość odpowiadać miłością i szacunkiem wobec Boga, nauczycieli i swoich koleżanek i kolegów”. Życzył uczniom, aby czynili postępy „w mądrości, w latach i w łasce u Boga i ludzi”. „Niech Ręka Pańska obficie błogosławi wszystkim szkolnym społecznościom naszego województwa, także uczniom, nauczycielom, wychowawcom” – powiedział na zakończenie.



 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama