Mieszkańcy Bliskiego Wschodu powinni wspomnieć na własne dzieje, by się przekonać, że tylko wzajemne poszanowanie i braterstwo wszystkich obywateli otwiera przed nimi pomyślną przyszłość – uważa kard. Leonardo Sandri. W Watykanie stoi on na czele kongregacji, która odpowiada za katolickie Kościoły wschodnie.
Na kilka dni przed papieską podróżą do Libanu w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przypomniał on tragiczną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zaapelował również o pełne poszanowanie ich obywatelskich praw, które przysługują im w równej mierze, co muzułmanom, nawet jeśli stanowią oni wśród nich niepokaźną mniejszość. Zapowiedział też, że Papieża czeka w Libanie trudne zadanie. W jego osobie wśród bliskowschodnich chrześcijan będzie jednak obecny sam Chrystus – zapewnia kard. Sandri.
„Głównym celem tej wizyty jest przekazanie adhortacji apostolskiej o Bliskim Wschodzie – przypomniał prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. – Wizyta ta powinna przede wszystkim rozpalić serca katolików, rozpalić ich do świadczenia o tym, że są uczniami Chrystusa, do głoszenia Ewangelii słowem i życiem. Mam nadzieję, że dzięki adhortacji, a przede wszystkim dzięki obecności Papieża, w sercach wszystkich zagości entuzjazm z bycia uczniami Chrystusa i dawania Mu zgodnego świadectwa. Możemy organizować nie wiem ile spotkań, wydawać wiele dokumentów, lecz jeśli z naszej strony zabraknie świadectwa o prawdzie Chrystusa, wszystko będzie bezużyteczne. Pozostaną same tylko słowa”.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.