Wiara i dialog wewnątrzkościelny to najważniejsze tematy niemieckiego spotkania biskupów.
Najważniejszym tematem obrad będzie wiara – to przesłanie, które płynie z rozpoczynającej się w Fuldzie jesiennej sesji plenarnej niemieckiego episkopatu. Tradycyjnie już 67 biskupów diecezjalnych i pomocniczych będzie debatować przy grobie św. Bonifacego, patrona i misjonarza Niemiec. W centrum uwagi będzie Rok Wiary i 50. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.
Z tej okazji niemieckie ministerstwo finansów przedstawiło dziś biskupom pamiątkowy znaczek pocztowy, na którym są wpisane w formę krzyża dokumenty soborowe Lumen gentium, Gaudium et spes, Dei Verbum i Sacrosanctum Concilium. Emisja tego znaczka nastąpi 11 października. Podczas sesji plenarnej biskupi opublikują specjalny list duszpasterski, w którym przypomną najważniejsze postanowienia ostatniego Soboru i podkreślą jego aktualność.
W centrum uwagi jednak znajdzie się tzw. proces dialogu wewnątrzkościelnego rozpoczęty przez episkopat po ujawnieniu w 2010 r. skandali pedofilskich. Ostatnie spotkanie, na którym nad stanem Kościoła w Niemczech debatowali biskupi, organizacje katolickie, duchowni i świeccy, odbyło się tydzień temu w Hanowerze. Teraz biskupi przedstawią jego wyniki i plan kolejnych spotkań.
Oprócz tego tematem tegorocznej jesiennej sesji plenarnej ma być Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w przyszłym roku w Kolonii. Biskupi chcą też skontrolować prace nad nowym tłumaczeniem Pisma Świętego a jeden dzień poświęcą przekazywaniu wiary w katechezie i na lekcji religii. Natomiast 26 września uruchomiona zostanie nowa strona internetowa Kościoła katolickiego w Niemczech.
Trzydniowym obradom towarzyszył będzie nuncjusz apostolski w Niemczech oraz abp Wiktor Skworc z Katowic.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.