Benedykt XVI zaapelował do artystów, aby poprzez swoją twórczość stawali się świadkami piękna wiary chrześcijańskiej. Przypomniał, że dzięki magisterium Jana Pawła II Kościół utwierdził się w przekonaniu, iż każde autentyczne dzieło sztuki daje dostęp do głębi człowieka i świata.
Benedykt XVI napisał o tym w przesłaniu z okazji publicznego posiedzenia Papieskich Akademii, które odbyło się wczoraj w Watykanie. Przebiegało ono pod hasłem „Artysta jak Kościół jest świadkiem piękna wiary”. Po raz pierwszy w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele nowej papieskiej akademii, którą Benedykt XVI ustanowił 10 listopada. Zajmuje się ona popularyzacją języka i kultury łacińskiej. Papież przypomniał o znaczeniu łaciny w przekazie dziedzictwa kulturowego przyszłym pokoleniom. Zapewnił też o nadziejach, jakie wiąże z powołaniem tej nowej akademii.
Nawiązując z kolei do tematu spotkania, Papież mówił o cennym wkładzie artystów w świat sacrum. Zaznaczył, że Kościół od dawna stara się odnowić dialog z artystami, aby ich twórczość nie abstrahowała od doświadczenia wiary. Szczególne zasługi na tym polu położyli Paweł VI i Jan Paweł II, którego „List do artystów” należy uznać za kamień milowy w drodze do dialogu między wiarą a sztuką. Benedykt XVI przypomniał także, iż piękno wiary nie ogranicza twórczości artystycznej. Zdaniem Papieża artysta ma na tym polu szczególne zadania. Dzięki swej wrażliwości i intuicji jest w stanie głębiej doświadczyć piękna wiary, a poprzez swe dzieła – przekazać je innym.
Na wczorajszym posiedzeniu przyznano też prestiżową nagrodę papieskich akademii za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej. W tym roku otrzymali ją ex aequo hiszpański malarz David Ribes Lopez oraz polska rzeźbiarka Anna Gulak.
„Moje prace z dziedziny sztuki sakralnej to są ogromne, monumentalne portrety Jana Pawła II, także rzeźba monumentalna – powiedziała artystka Radiu Watykańskiemu. – Zawsze fascynowała mnie monumentalność form i uważam, że przez tak wielki format można silnie oddziaływać na widza”. Anna Gulak uważa, że przez wyraz artystyczny na polu sztuki sakralnej można silniej ewangelizować sztuką. „Chciałabym, aby moja sztuka stworzyła swoisty dialog między patrzącym a portretowanym, możliwość chwili refleksji nad słowami wielkiego Błogosławionego, gdyż każdy portret był zainspirowany jakimś cytatem, powiedzeniem, przesłaniem z jego pontyfikatu – dodała rzeźbiarka. – Te cytaty są umieszczone przy pracach”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.