Rzecznik praw dziecka Marek Michalak, rozpoczynając we wtorek Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka powiedział, że Janusz Korczak wrócił do naszej codzienności. Trzydniowy Kongres ma podsumować Rok Janusza Korczaka.
Pierwszy dzień kongresu odbywa się w Belwederze; rozpoczęła go konferencja naukowa "Prawo dziecka do szacunku - wyzwania XXI wieku". Uczestnicy kongresu mają podpisać tzw. Deklarację Warszawską, przypominająca o spuściźnie Korczaka.
"Korczaka przywróciliśmy rzeczywistości. Korczak wrócił do naszej codzienności. Znowu jest czytany, cytowany" - powiedział Michalak. Rzecznik chciałby, aby "owoce" roku korczakowskiego "spływały przede wszystkim na dzieci, aby nie były zaniedbywane, byśmy je rozumieli, byśmy nie chcieli ich bić, ale z nimi rozmawiać". Zaznaczył, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.
Żona prezydenta Anna Komorowska, która jest przewodniczącą Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka, powiedziała, że ma nadzieję, iż idea Korczaka po zakończeniu roku będzie nadal realizowana. "Mam nadzieję, że po tym roku będzie głoszona co raz głośniej, coraz wyraźniej i coraz bardziej będzie wprowadzana w życie" - mówiła podczas otwarcia konferencji.
Kongres Praw Dziecka stanowi zwieńczenie Roku Janusza Korczaka; ma pokazać uniwersalność i aktualność idei korczakowskich. Spotkają się na nim autorytety w dziedzinie praw dziecka, badacze i popularyzatorzy myśli korczakowskiej w Polsce i na świecie.
Udział w nim zapowiedzieli m.in. były komisarz praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg oraz przewodnicząca Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka Leda Koursoumba.
Sesje kongresu odbędą się też w Sejmie i Senacie oraz warszawskim dawnym Domu Sierot założonym przez Korczaka. W ramach Kongresu zaplanowano m.in. Dziecięcy Sąd Korczakowski, uhonorowanie wychowawców odznaczeniami państwowym w Pałacu Prezydenckim, musical "Korczak" w wykonaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Od początku 2012 r. w ramach obchodów Roku Korczaka zrealizowano wiele projektów promujących prawa dziecka, m.in. konferencje, warsztaty, wystawy i konkursy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.