List do nieobecnych na Mszy św.

Do parafii diecezji płockiej trafiły broszury z treścią listu, do przekazania tym, którzy nie uczestniczą w niedzielnej Mszy św.

Biskup płocki przypomina w swoim liście, że Apostołowie i pierwsi wierzący z potrzeby serca gromadzili się na „łamaniu chleba”, w świętowaniu niedzieli i gromadzeniu się w tym dniu na Eucharystii widzieli oni podstawowy znak wiary, pamiętali bowiem, że „właśnie w niedzielę Chrystus zmartwychwstał i ukazał się dwóm uczniom na drodze do Emaus, a potem wszystkim Apostołom zgromadzonym w Wieczerniku”. Za papieżem Benedyktem XVI podkreśla, że świętowanie od samego początku niedzieli „jest jednym z najmocniejszych dowodów na to, że w tym dniu wydarzyło się coś niezwykłego - Zmartwychwstanie Chrystusa”. Gdy w okresie prześladowań Dioklecjana zgromadzenia chrześcijan zostały zakazane pod groźbą najsurowszych kar, wielu wierzących wolało ponieść śmierć niż opuścić niedzielną Eucharystię.

W jego opinii zagrożenie wiary stanowią także otwarte w niedziele supermarkety, a wiele rodzin tego dnia lepiej czuje na zakupach niż na Mszy św. Prosi, aby zmienić swój styl życia, odkryć znaczenie czasu, w którym człowiek nie tylko powstrzymuje się od kupowania, ale „kieruje w stronę wartości niewidzialnych”, aby poczuć wartość czasu, stara się on „pogłębiać swoje życie duchowe, nawiązywać głębsze relacje rodzinne czy przyjacielskie”. Zwraca uwagę, że w niedzielę należy powstrzymać się od niekoniecznych prac, zawieść do kościoła starsze osoby, pamiętać o obecności na Mszy św. także podczas rodzinnego, weekendowego wyjazdu za miasto. Przypomina, że „ci którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek popełniają grzech ciężki”.

Zwraca się z gorącą prośbą do duszpasterzy, aby niedzielna Msza św., ze względu na jej znaczenie w życiu wiernych, była „przygotowana szczególnie starannie”, żeby towarzyszyła jej głęboka homilia i piękny wspólny śpiew, a w kościele nie było zbyt zimno. Do solidnego przygotowania Eucharystii zobowiązuje także organistów, zakrystianów i członków liturgicznej służby ołtarza.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
6°C Sobota
noc
wiecej »