Grupa amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa lotniczego przybyła w piątek do Japonii, by zbadać ostatnie incydenty z udziałem samolotów Boeing 787 Dreamliner. Z powodu usterek w środę w kraju wstrzymano loty wszystkich maszyn tego typu.
Eksperci, wśród których są m.in. członkowie Federalnego Urzędu ds. Lotnictwa (FAA) oraz pracownicy firmy Boeing, przylecieli na lotnisko w mieście Takamatsu, na zachodzie kraju, gdzie dokonają przeglądu maszyny należącej do linii All Nippon Airways (ANA).
W środę ten Dreamliner awaryjnie lądował w Takamatsu, po tym jak w kabinie pilotów wkrótce po starcie pojawił się dym. Według komunikatu przewoźnika, przyrządy wskazywały na awarię jednej z baterii zasilających aparaturę pokładową.
Obecnie samolot badany jest przez japońskie ministerstwo ds. transportu.
W ciągu 10 dni w Dreamlinerach należących do japońskich linii lotniczych wykryto sześć usterek. W środę ANA oraz Japan Airlines (JAL) wstrzymały loty wszystkich nowych samolotów tego typu w celu dokładnego zbadania ich stanu technicznego.
Swoje samoloty Boeing 787 Dreamliner tymczasowo uziemiły też Stany Zjednoczone, Indie, Chile i Etiopia. Wszystkie rejsy samolotów tego typu wstrzymała również Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
Japonia była dotychczas największym rynkiem zbytu dla Dreamlinerów: ANA i JAL posiadają łącznie 24 samoloty tego typu z 50 dotychczas sprzedanych. Linie ANA były pierwszymi na świecie, które otrzymały w listopadzie 2011 roku ten model samolotu.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.