W homilii wygłoszonej 15 sierpnia w Castel Gandolfo Ojciec Święty zacytował słowa hymnu, jaki śpiewa się tego dnia w liturgii ormiańskiej: “Dzisiaj synowie Kościoła na ziemi świętują z radością przejście Dziewicy do miasta najwyższego, niebieskiego Jeruzalem”, a następnie dodał: “Powtarzam te słowa, myśląc o pielgrzymce apostolskiej do Kazachstanu i Armenii, którą jak Bóg da odbędę za nieco ponad
Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Jan Paweł II odprawił rano na dziedzińcu swej letniej rezydencji Mszę św., w której udział wzięli wierni parafii San Tommaso da Villanova w Castel Gandolfo. W homilii Papież mówił o znaczeniu dzisiejszego święta a także wspomniał o swej najbliższej podróży apostolskiej do Kazachstanu i Armenii.
“W triumfie Dziewicy Kościół kontempluje Tę, którą Ojciec wybrał jako prawdziwą Matkę swego Syna Jednorodzonego, włączając Ją głęboko w zbawczy plan Odkupienia” – powiedział Papież i dodał, że “dlatego właśnie, jak ukazuje to doskonale liturgia, Maryja jest krzepiącym znakiem naszej nadziei.” “Patrząc na Nią, unoszoną w radości przez zastępy aniołów, cały los ludzki, pełen blasków i cieni, otwiera się na perspektywę wiecznej szczęśliwości. O ile codzienne doświadczenie pozwala nam namacalnie przekonać się, jak bardzo ziemskie pielgrzymowanie stoi pod znakiem niepewności i walki, Panna wniebowzięta w chwale zapewnia nas, że nigdy nie zabraknie nam Bożej pomocy” – mówił Ojciec Święty.
Papież podkreślił, że “człowiek współczesny, bardziej może niż dawniej, pochłonięty jest sprawami i troskami materialnymi, szuka bezpieczeństwa i nierzadko doświadcza samotności i niepokoju.” “A cóż powiedzieć o tajemnicy śmierci?” – pytał Ojciec Święty i kontynuował: Wniebowzięcie Maryi to wydarzenie, które dotyczy nas właśnie dlatego, że przeznaczeniem każdego człowieka jest śmierć. Ale śmierć nie ma ostatniego słowa. Jak zapewnia nas tajemnica Wniebowzięcia Dziewicy – jest ona przejściem do życia wychodzącego naprzeciw Miłości. Jest przejściem do niebieskiej szczęśliwości, przeznaczonej dla tych, którzy służą prawdzie i w sprawiedliwości i starają się iść za Chrystusem” – mówił Jan Paweł II.
Papież zaapelował, aby “dzisiejsze święto otworzyło nasze serca na tę najwyższą perspektywę egzystencji. Niech Dziewica, którą kontemplujemy dziś w blasku po prawicy Syna, pomoże dzisiejszemu człowiekowi żyć wierząc «w wypełnienie się Słowa Pańskiego»” – wezwał Jan Paweł II.
Ojciec Święty zacytował na koniec słowa hymnu, jaki śpiewa się dzisiaj w liturgii ormiańskiej: “Dzisiaj synowie Kościoła na ziemi świętują z radością przejście Dziewicy do miasta najwyższego, niebieskiego Jeruzalem”, a następnie dodał: “Powtarzam te słowa, myśląc o pielgrzymce apostolskiej do Kazachstanu i Armenii, którą jak Bóg da odbędę za nieco ponad miesiąc. Tobie, Maryjo, zawierzam wynik tego nowego etapu mojej posługi Kościołowi i światu. Ciebie proszę o pomoc wierzącym, by byli strażnikami nadziei, która nie zawodzi i głosili bez ustanku, że Chrystus jest zwycięzcą zła i śmierci. Oświeć, Niewiasto wierna, ludzkość naszych czasów, ażeby zrozumiała, że życie każdego człowieka nie kończy się garścią prochu, lecz powołane zostało do wiecznej szczęśliwości”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.