Kazachstan: działa już kościelne biuro prasowe wizyty Jana Pawła II

W stolicy Kazachstanu, Astanie, działa już kościelne biuro prasowe wizyty papieża Jana Pawła II w tym kraju – poinformował KAI brat Damian Wojciechowski SJ, wicedyrektor biura. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty jest bp Tomasz Peta, administrator apostolski Astany.

W stolicy Kazachstanu, Astanie, działa już kościelne biuro prasowe wizyty papieża Jana Pawła II w tym kraju – poinformował KAI brat Damian Wojciechowski SJ, wicedyrektor biura. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty jest bp Tomasz Peta, administrator apostolski Astany.

Pracami biura prasowego kieruje ks. Aleksander Kahn. Udziela on wszelkich informacji pod adresem: Catholic press center of visit of John Paul II, 47 30 33 Astana, ul. Polevaja, Post Box 622, Astana Kazachstan, tel/fax 0 07 317 2372414, e-mail: cath_press@mail.ru. Informacje o Kościele w Kazachstanie znajdują się także pod internetowym adresem www.rc.net/kazakhstan.

– Nie startujemy od nowa z naszą stroną internetową – podkreślił o. Damian. Dodał, że już wcześniej stronę tę przygotował ks. Janusz Kaleta, administrator apostolski Atyrau nad Morzem Kaspijskim. Zamieszczał on dotychczas podstawowe informacje na temat Stolicy Apostolskiej i Papieża, a także Kościoła w Kazachstanie. Teraz przekazywanych jest coraz więcej bieżących wiadomości związanych ze zbliżającą się wizytą Ojca Świętego.

– Na razie przygotowaniami do papieskiej wizyty zajmuje się jedynie strona kościelna, powiedział o. Damian. Władze państwowe deklarują swoją współpracę, ale na razie jeszcze uściśliły, na czym miałaby ona polegać. W pierwszych dniach września odbędzie się konferencja prasowa, na której będzie można poznać warunki akredytacji. Wiadomo, że akredytacjami będzie się zajmował kazachski MSZ.

Wielu dziennikarzy obawia się, że będą mieli trudności z uzyskaniem wizy kazachskiej, gdyż Kazachstan utrzymuje kontakty dyplomatyczne z niewieloma państwami. Organizatorzy spodziewają się, że w czasie wizyty Ojca Świętego do Kazachstanu przyjedzie ok. 250 dziennikarzy, dla których jest przeznaczony specjalny hotel. – Może ich być dużo więcej, ale też i dużo mniej, w zależności od organizacji. Najprościej będą mieli ci, którzy przylecą wraz z Papieżem, tzw. „volo papale” gdyż ich obecność gwarantuje umowa zawierana między Watykanem a władzami państwowymi. Oprócz tego również z Rzymu spodziewany jest drugi samolot z dziennikarzami. Z pewnością wielu przyleci także z Moskwy, gdyż akredytowani tam dziennikarze znają język i kulturę Kazachstanu.

Ojciec Święty odwiedzi Kazachstan w dniach 22-25 września br. Będzie to 95. podróż zagraniczna Jana Pawła II. Do Kazachstanu wyruszy 22 września o godz. 8.30 z rzymskiego lotniska Fiumicino i po sześciu godzinach lotu przybędzie na lotnisko w stolicy tego kraju, Astanie. Następnego dnia, w niedzielę 23 września o godz. 10.30 Papież będzie sprawował Mszę św. na Placu Ojczyzny w Astanie, a w godzinach popołudniowych spotka się z młodzieżą. W trzecim dniu wizyty w Kazachstanie Jan Paweł II odprawi Mszę św. w katedrze Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Astanie dla duchowieństwa Kazachstanu i Azji Środkowej, a w godzinach wieczornych spotka się z twórcami. Następnego dnia, 25 września w godzinach porannych uda się w dalszą podróż do Armenii, gdzie pozostanie do 27 września.

Będzie to czwarty pobyt Jana Pawła II w krajach b. ZSRR. W 1993 r. Papież odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię, w listopadzie 1999 r. – Gruzję i w czerwcu br. – Ukrainę.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
wiecej »