![][1]W trzecią rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty, 5 września, będzie obchodzony już po raz trzeci "Dzień Brata”. Celem tej inicjatywy jest utrwalanie dziedzictwa zmarłej w 1997 r. założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. [1]: zdjecia/mteresa1.gif
W trzecią rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty, 5 września, będzie obchodzony już po raz trzeci "Dzień Brata”. Celem tej inicjatywy jest utrwalanie dziedzictwa zmarłej w 1997 r. założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.
Taką formę uczczenia osoby dzieła Matki Teresy zaproponował w 1999 r. ks. Miguel Elias Alderete Garrido. –Otwórzcie drzwi swego domu najbiednejszym; siądźcie przy jednym stole z glodnymi, przyodziejcie tycj, którzy nie mają ubrania, dajcie pragnącym pić, odwiedzajcie chorych i przyjmijcie pod swój dach podróżnych, mówił sgencji "Fides" ks. Garrido.
Inicjatywę ks. Garrido poparła następczyni Matki Teresy, s. Nirmala wyrażając nadzieję, że „dzień ten powinien być zaproszeniem dla ludzi do modlitwy oraz do otwarcia na bliźniego, nie myśląc o pieniądzach ani o żadnych innych dobrach”.
Dokładne informacje na temat „Dnia Brata” znajdują się na stronie internetowej www.catolicos.org.ar.
Matka Teresa (Agnes Gonxha Bojaxhiu) zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje (dziś Macedonia) w rodzinie albańskiej. Została ochrzczona następnego dnia i ten dzień obchodziła później jako swoje urodziny. Mając 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek i wyjechała do Indii. W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne, by założyć nowe zgromadzenie niosące pomoc umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by w 1950 r. uzyskać zgodę na założenie Zgromadzenia Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari – tradycyjny strój hinduski. Szybko znalazła dziewczęta z różnych krajów chętne do współpracy. Obecnie w ponad 560 domach w 126 krajach pracuje prawie 5 tys. sióstr.
W Polsce zgromadzenie jest obecne od 1983 r. Jego placówki znajdują się w Zaborowie k. Warszawy, w Warszawie, Katowicach i Szczecinie. Strojem zakonnym sióstr jest białe sari z szafirowym paskiem.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.