Biskupi zachęcają wiernych, by w niedzielę 14 października wzięli udział w „Dniu Papieskim“ organizowanym w Polsce po raz pierwszy. Dzień ten co roku ma być obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wybory Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, czyli przed 16 października.
Biskupi zachęcają wiernych, by w niedzielę 14 października wzięli udział w „Dniu Papieskim“ organizowanym w Polsce po raz pierwszy. Dzień ten co roku ma być obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wybory Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, czyli przed 16 października. Zdaniem biskupów „Dzień Papieski“ powinien być poświęcony refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, który – jak czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski – jest „pontyfikatem przełomów“. Biskupi apelują, by stał się on doroczną okazją do „wspólnotowej refleksji nad tajemnicą misji Świętego Piotra“.
„Dzień Papieski“ ustanowiony został w czerwcu 2001 przez Konferencję Episkopatu Polski. Rok wcześniej, w odpowiedzi na wezwanie Papieża skierowane do rodaków podczas Jego podróży do ojczyzny, Konferencja powołała Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia“. Jej celem jest m.in. przeznaczanie stypendiów dla zdolnej polskiej młodzieży mającej utrudniony dostęp do nauki z powodu niedostatku gospodarczego regionu lub trudnych warunków w domu rodzinnym. W ubr. szkolnym skorzystało z tej formy pomocy 500 gimnazjalistów.
14 października przeprowadzona będzie w parafiach i na ulicach miast zbiórka pieniężna na ten cel pod hasłem „Dzielmy sie miłością“. Biskupi zachęcają wiernych, by złożona przez nich ofiara była aktywnym udziałem w „Dniu Papieskim“ – „żywym pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, któremu los młodych Polaków jest szcególnie drogi“.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.