Do końca tego roku winien się ukazać 3. tom - alfabetyczny - "Encyklopedii Prawosławnej", całość zaś tego dzieła planuje się zakończyć do 2012 roku. Poinformowano o tym na 7. posiedzeniu Rad: Nadzorczej, Opiekuńczej i Społecznej, odpowiedzialnych za wydanie tego wielkiego opracowania. Obradowały one w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi
Do końca tego roku winien się ukazać 3. tom - alfabetyczny - "Encyklopedii Prawosławnej", całość zaś tego dzieła planuje się zakończyć do 2012 roku. Poinformowano o tym na 7. posiedzeniu Rad: Nadzorczej, Opiekuńczej i Społecznej, odpowiedzialnych za wydanie tego wielkiego opracowania. Obradowały one w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II.
Na spotkaniu tym omawiano ponadto wyniki czwartego roku wspólnych prac i plany dalszej działalności. "Głównym wynikiem wykonanej pracy są wydane dotychczas tomy" - oświadczył przewodniczący Kościelnego Ośrodka Naukowego "Encyklopedia Prawosławna" Siergiej Krawiec. Przypomniał, że na dzień dzisiejszy ukazały się trzy z 25 tomów: specjalny o Rosyjskim Kościele Prawosławnym oraz 1. i 2. alfabetyczne.
Bliska ukończenia jest praca nad 3. tomem alfabetycznym, który winien ukazać się pod koniec bieżącego roku. Przewiduje się zakończenie całości na rok 2012.
Otwierając obrady patriarcha Aleksy podkreślił, że prace nad dziełem jednoczą dziesiątki działaczy społecznych, struktur finansowych, przedstawicieli różnych wyznań. Za jeden z głównych celów wydania "Encyklopedii..." zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) uznał - obok "formowania prawdziwego duchowego światopoglądu narodowego" - "zespolenie sił społeczno-politycznych w jednej pracy twórczej".
Podczas posiedzenia do wszystkich Rad przyjęto nowych członków, m.in. w skład Rady Nadzorczej (zajmującej się organizacją, finansowaniem, upowszechnianiem i reklamą encyklopedii) weszli minister oświaty Rosji Władimir Filippow oraz egzarcha całej Białorusi metropolita Filaret i metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.