![][1]Nowenna do Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia mająca za sobą już trzechsetletnią tradycję rozpocznie się 7 listopada się w białostockiej bazylice katedralnej. Tradycyjnie na tę modlitwę przybywają wierni z terenu całej archidiecezji białostockiej. Tegoroczne rozważania w czasie nowenny będą dotyczyły wskazań zawartych w liście pap [1]: zdjecia/bialystok1.gif
Nowenna do Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia mająca za sobą już trzechsetletnią tradycję rozpocznie się 7 listopada się w białostockiej bazylice katedralnej. Tradycyjnie na tę modlitwę przybywają wierni z terenu całej archidiecezji białostockiej. Tegoroczne rozważania w czasie nowenny będą dotyczyły wskazań zawartych w liście papieskim "Novo millennio ineunte".
Na nowennę codziennie przybywają wierni z różnych dekanatów archidiecezji. Homilie głoszą wtedy profesorowie miejscowego seminarium duchownego. Obecność wszystkich alumnów tej uczelni jest stałym elementem listopadowej modlitwy.
Nowenna odprawiana jest od ponad 300 lat w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Do białostockiej, ówczesnej prokatedry przeniósł to nabożeństwo, wygnany przez sowietów, metropolita wileński abp Romuald Jałbrzykowski w 1945 roku. Od 1977 roku nowenna odprawiana jest w specjalnej kaplicy katedry białostockiej, gdzie umieszczono wierną kopię wizerunku ostrobramskiego, którą poświęcił ówczesny kard. Karol Wojtyła. W 1995 roku obraz ten został ukoronowany papieskimi koronami.
Początki kultu Matki Bożej Miłosierdzia sięgają XVII wieku. W 1735 roku w Wilnie, z racji dużego kultu wiernych, ustanowiono tam święto Opieki Matki Boskiej, nazwane później świętem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Cześć do tego obrazu spopularyzował najbardziej Adam Mickiewicz. "Rok 1834 - data pierwszego wydania "Pana Tadeusza", ze słynną inwokacją, uważany jest za przełomowy w rozwoju kultu" - uważa ks. dr Tadeusz Krahel, znawca kresowej historii.
Obraz Matki Bożej Miłosierdzia w białostockiej katedrze cieszy się od ponad 50 lat wielką czcią wiernych. Codziennie, o każdej porze można spotkać tam modlących się ludzi. W listopadowe dni nowenny, mimo często niesprzyjającej pogody, przybywają licznie wierni ze wszystkich parafii białostockich oraz z terenu całej archidiecezji. Nowenna kończy się uroczystością Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej 16 listopada.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.