![][1]Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała dzisiaj na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory'ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją. Bp Gregory był jednym z 9 kandydatów, a nominację zdobył dzięki poparciu 186 biskupów spośród 249. [1]: zdjecia/gregory1.gif
Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała dzisiaj na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory'ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją. Bp Gregory był jednym z 9 kandydatów, a nominację zdobył dzięki poparciu 186 biskupów spośród 249.
Wybór ten był długo oczekiwany przez czarnoskórych katolików w USA, których liczba szacowana jest na około 3 miliony. Nowy przewodniczący znany jest z bardzo bezpośredniego stylu bycia. Jest dobrym mówcą i wiele czasu poświęca pisaniu artykułów o sprawach Kościoła. Znany jest z działalności antyrasistowskiej i uważa, że Kościół powinien poświęcić więcej uwagi tej kwestii. Jest zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci i eutanazji.
Stanowisko przewodniczącego będzie pełnił przez 3 lata. Na wiceprzewodniczącego wybrano biskupa Williama Skylstada, ordynariusza diecezji Spokane w stanie Waszyngton. Do tej pory pełnił on funkcję członka komitetu sprawiedliwości i dialogu ekumenicznego przy Konferencji Biskupów.
Wilton D. Gregory urodził się 7 grudnia 1947 roku w Chicago. Od pierwszej klasy uczęszczał do szkół katolickich, a po skończeniu seminarium, 9 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później rozpoczął studia w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie w 1980 roku zdobył doktorat z liturgiki.
Po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykładał w Seminarium Najświętszej Marii Jeziora (Saint Mary of the Lake) w Mundelein w stanie Illinois, którego był absolwentem, pracując jednocześnie w pobliskiej parafii w Glenview. W tym samym czasie współpracował z kolejnymi ordynariuszami Chicago, kardynałami: Codym i Bernardinem.
Sakrę biskupią przyjął 13 grudnia 1983 roku i został biskupem pomocniczym w diecezji Chicago. Obowiązki ordynariuszem diecezji w Belleville objął 10 lutego 1994 roku. Działalność w Konferencji Biskupów
Katolickich rozpoczął w 1991 roku, kierując przez trzy kolejne lata komitetem liturgicznym. W późniejszych okresie działał w komitetach doktrynalnym, ds. przemocy religijnej oraz komisji stosunków międzynarodowych. Na stanowisko wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów wybrany został 17 listopada 1998 roku.
W swoim dorobku ma wiele publikacji dotyczących głównie zagadnień Kościoła. Szczególnie dużo uwagi poświęcał moralnym aspektom kary śmierci i eutanazji. Opublikował też wiele artykułów poświęconych liturgii, a szczególnie jej znaczeniu w środowisku afro-amerykańskim. W wolnych chwilach poświęca się podróżowaniu, słuchaniu muzyki oraz sportom racketball i golfowi.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.