![][1]Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała dzisiaj na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory'ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją. Bp Gregory był jednym z 9 kandydatów, a nominację zdobył dzięki poparciu 186 biskupów spośród 249. [1]: zdjecia/gregory1.gif
Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała dzisiaj na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory'ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją. Bp Gregory był jednym z 9 kandydatów, a nominację zdobył dzięki poparciu 186 biskupów spośród 249.
Wybór ten był długo oczekiwany przez czarnoskórych katolików w USA, których liczba szacowana jest na około 3 miliony. Nowy przewodniczący znany jest z bardzo bezpośredniego stylu bycia. Jest dobrym mówcą i wiele czasu poświęca pisaniu artykułów o sprawach Kościoła. Znany jest z działalności antyrasistowskiej i uważa, że Kościół powinien poświęcić więcej uwagi tej kwestii. Jest zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci i eutanazji.
Stanowisko przewodniczącego będzie pełnił przez 3 lata. Na wiceprzewodniczącego wybrano biskupa Williama Skylstada, ordynariusza diecezji Spokane w stanie Waszyngton. Do tej pory pełnił on funkcję członka komitetu sprawiedliwości i dialogu ekumenicznego przy Konferencji Biskupów.
Wilton D. Gregory urodził się 7 grudnia 1947 roku w Chicago. Od pierwszej klasy uczęszczał do szkół katolickich, a po skończeniu seminarium, 9 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później rozpoczął studia w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie w 1980 roku zdobył doktorat z liturgiki.
Po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykładał w Seminarium Najświętszej Marii Jeziora (Saint Mary of the Lake) w Mundelein w stanie Illinois, którego był absolwentem, pracując jednocześnie w pobliskiej parafii w Glenview. W tym samym czasie współpracował z kolejnymi ordynariuszami Chicago, kardynałami: Codym i Bernardinem.
Sakrę biskupią przyjął 13 grudnia 1983 roku i został biskupem pomocniczym w diecezji Chicago. Obowiązki ordynariuszem diecezji w Belleville objął 10 lutego 1994 roku. Działalność w Konferencji Biskupów
Katolickich rozpoczął w 1991 roku, kierując przez trzy kolejne lata komitetem liturgicznym. W późniejszych okresie działał w komitetach doktrynalnym, ds. przemocy religijnej oraz komisji stosunków międzynarodowych. Na stanowisko wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów wybrany został 17 listopada 1998 roku.
W swoim dorobku ma wiele publikacji dotyczących głównie zagadnień Kościoła. Szczególnie dużo uwagi poświęcał moralnym aspektom kary śmierci i eutanazji. Opublikował też wiele artykułów poświęconych liturgii, a szczególnie jej znaczeniu w środowisku afro-amerykańskim. W wolnych chwilach poświęca się podróżowaniu, słuchaniu muzyki oraz sportom racketball i golfowi.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.