![][1]Światowa Rada Kościołów przyjęła z zadowoleniem inicjatywę papieża Jana Pawła II, zapraszającego przedstawicieli wszystkich religii do Asyżu na wspólną modlitwę w intencji pokoju. Poinformował o tym 19 listopada w Genewie w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA, ekspert ds. dialogu międzyreligijnego przy ŚRK, Hans Ucko. [1]: zdjecia/oikumene.gif
Światowa Rada Kościołów przyjęła z zadowoleniem inicjatywę papieża Jana Pawła II, zapraszającego przedstawicieli wszystkich religii do Asyżu na wspólną modlitwę w intencji pokoju. Poinformował o tym 19 listopada w Genewie w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA, ekspert ds. dialogu międzyreligijnego przy ŚRK, Hans Ucko. Podkreślił on, że głębokie zranienie, jakiego doświadczyły narody na skutek tragicznych wydarzeń 11 września stanowią dobry powód do wspólnej modlitwy.
Nie mamy takiej samej liturgii, ale wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji, stwierdził Hans Ucko. Dodał, że ŚRK otrzymała zaproszenie i najprawdopodobniej będzie reprezentowana w Asyżu. Papież Jan Paweł II podczas niedzielnej modlitwy maryjnej Anioł Pański 18 listopada zaprosił zwierzchników religii świata na 24 stycznia 2002 roku do Asyżu na wspólną modlitwę w intencji pokoju.
Dialog międzyreligijny nie może się odbywać tylko na płaszczyźnie intelektualnej, lecz musi mieć także wymiar duchowy, stwierdził przedstawiciel ŚRK. Uważa on, że w tym kontekście modlitwa o pokój w obecności innych wyznań stanowi ważny wkład na rzecz porozumienia. Przypomniał, że w 1986 r. Jan Paweł II bardzo dobrze określił ideę wspólnej modlitwy wyznawców różnych religii. Powiedział wówczas po prostu, że "przyszliśmy, aby się modlić", a nie "przyszliśmy, aby się wspólnie modlić".
Jako podstawowy problem dialogu międzyreligijnego Ucko wymienił fakt, że przedstawiciele religii mogą się wypowiadać tylko za siebie, a nie za swoją religię jako całość. Nie może to jednak być traktowane jako obciążenie dla spotkania modlitewnego planowanego w Asyżu w styczniu 2002 r.
Istniająca od 1948 r. Światowa Rada Kościołów skupia 342 Kościoły protestanckie i prawosławne z ponad 100 krajów świata. Kościół rzymsko-katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale z nią współpracuje.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.