Niewykluczone, że Episkopat wyda specjalny dokument dotyczący perspektywy wejścia Polski do UE - zapowiedział Prymas Polski. Kard. Józef Glemp był 21 listopada gościem programu "Kropka nad i" w Telewizji TVN.
Niewykluczone, że Episkopat wyda specjalny dokument dotyczący perspektywy wejścia Polski do UE - zapowiedział Prymas Polski. Kard. Józef Glemp był 21 listopada gościem programu "Kropka nad i" w Telewizji TVN.
- Okoliczności sprzyjają obecnie jednoczeniu się narodów - powiedział Prymas uzasadniając swój pozytywny stosunek do integracji Polski z Unią. Jego zdaniem, w UE brakuje Polski, która wniosłaby kultywowane od pokoleń wartości chrześcijańskie. - Stajemy jednak jako małorolny wobec obszarnika, biedny wobec bogatego, który dba głównie o swoje interesy - powiedział kard. Glemp. Dlatego też, jego zdaniem, ważne są teraz dla naszego kraju "umiejętne i sprytne negocjacje".
Prymas zauważył, że dużą rolę w procesie integracji ma do odegrania Kościół. - Możemy wnieść trochę pogody i ufności, pomóc nie ograniczać integracji tylko do wymiaru ekonomicznego - powiedział. Zauważył, że Unia "raczej nie lubi religii". Jednak ta zsekularyzowana rzeczywistość jest wyzwaniem dla Kościoła - także Kościoła w Polsce. - Łatwo byłoby teraz powiedzieć "zostawmy ich, bo to poganie", ale
właśnie naszym zadaniem jest iść tam, gdzie trzeba budować dobro - powiedział Prymas. Zapowiedział, że być może Episkopat Polski wyda specjalny dokument wyjaśniający z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej sprawę integracji z Unią.
- Ciągle brakuje informacji o tym, czym jest UE, ona sama mało o sobie mówi - zauważył kard. Glemp.
Zapytany o pojawiające się także w Kościele głosy obawy o utratę polskiej suwerenności, zaznaczył, że w obecnej sytuacji na świecie najbardziej potrzeba współpracy i życzliwości, a nie izolowania. - Nie ma obecnie państwa absolutnie suwerennego, niezależnego od innych, nawet USA do takich nie zależy - powiedział. Zdaniem Prymasa, współpraca państw umacnia ich suwerenność, a logika dziejów wskazuje na konieczność wejścia do UE.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.