W sobotę Dzień Islamu

Pod hasłem „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”, 26 stycznia obchodzony będzie XIII Dzień Islamu. Centralna uroczystość odbędzie się w Warszawie.

Podczas spotkania przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań, w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów –„Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”, nastąpi czytanie fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.

Po dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim na temat „Złota zasada podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju”, młodzież katolicka i muzułmańska z Katowic mówić będzie o wspólnym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz” po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Całość zakończy się agapą – wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów (w której narodziła się idea Dnia Islamu) oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Od 2007 r. przewodniczącym Komitetu jest ełcki biskup pomocniczy Romuald Kamiński.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu.

Oprócz obchodów centralnych, które maja miejsce w Warszawie, uroczystości z okazji Dnia Islamu odbywają się także w kilku innych miastach, m.in. Lublinie i Krakowie.

Tematykę obchodów wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji zakończenia miesiąca postu, ramadanu.

"Dla wierzących autentyczna sprawiedliwość, przeżywana w przyjaźni z Bogiem, pogłębia relacje ze sobą, z innymi i z całym stworzeniem" – głosi orędzie wydane na zakończenie ubiegłorocznego ramadanu. Zachęca też chrześcijan i muzułmanów by troszczyli się o prawdę i wolność "stając się w ten sposób autentycznymi heroldami sprawiedliwości i pokoju, budowniczymi kultury respektującej prawa i godność każdego obywatela".

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  24.01.2013 13:14
  Król Jan III Sobieski przewraca się w grobie.
 • Anna
  25.01.2013 20:23
  Wstyd! Wychowanie dla pokoju? Jakiego? Wg koranu my niewierni NIGDY nie będziemy równi w prawach muzułmanom. Czy organizatorzy tych dni uzgodnili zmiany w koranie? Bo w koranie wyraźnie nawołuje się muzułmanów do zabijanie niewiernych czyli nas. Robią to zresztą z dużą precyzją w swoich krajach. Może my sie już ich boimy???jeżeli tak to inna sprawa. W Europie jest juz ich taka liczba , że gdyby wybuchł jakis konflikt to wypatrzylibyśmy nieustannie w powietrze. My katolicy mamy już dość oportunizmu, mamy dość kłamstw, mamy dość tego, że nikt nas nie słucha. Wprost przeciwnie , kiedy zaczynamy domagać sie prawdy, stykamy sie z niezrozumieniem. W każdym polskim i europejskim kościele powinni ludzie systematycznie dowiadywać sie prawdy o losie naszych braci w islamskich krajach. Wiadomo ,że lewacka p;rasa milczy. Tylko katolickie media pisz o tym, ale to za mało!!! A te dni to hańba.
 • kubosz
  26.01.2013 12:43
  aha Polski kosciol zdradza Polske! no ladnie sie narobilo..........radze komus w kosciele przeczytac koran
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »