Obchodząc pod macierzyńskim spojrzeniem Maryi dzisiejszy Światowy Dzień Pokoju, zastanawiamy się nad pokojem w klimacie powszechnego zaniepokojenia z powodu dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły światem. Słowa te wypowiedział Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św., którą odprawił 1 stycznia przed południem w bazylice watykańskiej. Podkreślił, że "chociaż po ludzku trudno być może patrzeć w pr
"Wkraczając w nowy rok prosimy świętą Matkę, by nam błogosławiła. By ofiarowała nam Jezusa, nasze pełne Błogosławieństwo, w którym Ojciec pobłogosławił raz na zawsze historię, sprawiając, że stała się historią zbawienia. Światło i nadzieję na to zadanie czerpiemy z Chrystusa. Dziecina narodzona w Betlejem, jest Słowem przedwiecznym Ojca, które stało się ciałem dla naszego zbawienia, jest ?Bogiem z nami?, który niesie z sobą tajemnicę prawdziwego pokoju. On jest Księciem Pokoju" - mówił dalej Papież.
Przypomniał, że tegoroczny Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest pod hasłem "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia". "Sprawiedliwość i przebaczenie: oto dwa ?filary? pokoju, które chciałem uwypuklić. Między sprawiedliwością a przebaczeniem nie ma sprzeczności, lecz wzajemne uzupełnianie się, gdyż oba te pojęcia mają zasadnicze znaczenie dla sprawy pokoju. Jest on bowiem nie tyle nietrwałym i czasowym zaprzestaniem działań wojennych, ile gruntownym uzdrowieniem krwawiących ran duszy (por. Orędzie, n. 3). Tylko przebaczenie może ugasić pragnienie zemsty i otworzyć serca na autentyczne i trwałe pojednanie między narodami" - dodał Jan Paweł II.
"W imię Boga ponawiam mój gorący apel do wszystkich, wierzących i niewierzących, aby dwumian ?sprawiedliwość i przebaczenie? nadawał zawsze ton stosunkom między osobami, grupami społecznymi i narodami" - stwierdził Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że "apel ten skierowany jest nade wszystko do tych, którzy wierzą w Boga, szczególnie do wyznawców trzech wielkich religii wywodzących się od Abrahama: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, wezwanych, by zawsze stanowczo i zdecydowanie wypowiadać się przeciwko przemocy".
"Nikt, pod żadnym pozorem nie może zabijać w imię Boga, jedynego i miłosiernego. Bóg jest Życiem i źródłem życia. Wierzyć w Niego znaczy dawać świadectwo miłosierdzia i przebaczenia, odrzucając instrumentalizację Jego świętego Imienia" - podkreślił z mocą Papież.
"Z wielu stron świata rozlega się przejmujące wołanie o pokój; dobiega ono zwłaszcza z tej Ziemi, której Bóg pobłogosławił swoim Przymierzem i swoim Wcieleniem i którą z tego powodu nazywamy ?Świętą?. ?Głos krwi? woła do Boga z tej ziemi (por. Rdz 4, 10); krew braci przelana przez braci, którzy odwołują się do tego samego patriarchy Abrahama; synów, jak wszyscy ludzie, jednego Ojca niebieskiego" - kontynuował Ojciec Święty.
"?Salve, Madre santa! Panno Córko Syjonu, jakże cierpieć musi z powodu tej krwi Twe macierzyńskie serce! Dziecię, które przyciskasz do piersi, nosi imię drogie narodom religii Biblii: ?Jezus?, to znaczy ?Bóg zbawia?. Tak nazwał Je archanioł, zanim poczęło się w Twoim łonie (por. Łk 2,21). W obliczu nowo narodzonego Mesjasza rozpoznajemy twarze każdego wzgardzonego i wyzyskiwanego Twego syna. Rozpoznajemy zwłaszcza twarzyczki dzieci, wszystkich ras, narodów i kultury. Dla nich, Maryjo, dla ich przyszłości, prosimy Cię, byś poruszyła serca stwardniałe od nienawiści, aby otworzyły się na miłość a zemsta ustąpiła wreszcie miejsca przebaczeniu" - powiedział Jan Paweł II.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.