Biskup nie może nakazać swym kapłanom dopuszczenia dziewcząt do liturgicznej służby ołtarza - stwierdza Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Odpowiadając na pytanie jednego z biskupów amerykańskich, prefekt tej dykasterii, kard. Jorge Medina Estevez przypomniał, że zezwolenie na służbę liturgiczną kobiet nie oznacza wyłączenia z niej mężczyzn, a zwłaszcza chłopców.
Biskup nie może nakazać swym kapłanom dopuszczenia dziewcząt do liturgicznej służby ołtarza - stwierdza Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Odpowiadając na pytanie jednego z biskupów amerykańskich, prefekt tej dykasterii, kard. Jorge Medina Estevez przypomniał, że zezwolenie na służbę liturgiczną kobiet nie oznacza wyłączenia z niej mężczyzn, a zwłaszcza chłopców. Pomimo, że od roku 1994 wolno dziewczętom posługiwać do Mszy św. należy kontynuować szlachetną tradycję liturgicznej posługi chłopców" - stwierdził kardynał.
W posiadającym charakter normatywny dokumencie Stolicy Apostolskiej przypomniano, że liturgiczna służba ołtarza zawsze wiązała się z budzeniem powołań kapłańskich. Podkreślono, że decyzja o dopuszczeniu dziewcząt do liturgicznej służby ołtarza leży wyłącznie w kompetencjach biskupa diecezjalnego. "Powinien on kierować się w tej dziedzinie roztropnością, niezależnie od praktyki stosowanej w diecezjach sąsiednich, czy też przez lokalną konferencję biskupią" - stwierdził kard. Medina Estevez.
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że służba ołtarza nie jest prawem wiernych, ale mandatem udzielanym im przez pasterzy Kościoła.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.