Najlepsi polscy kolędnicy

![][1]Najlepszymi kolędnikami w Polsce są członkowie zespołu Soul z Sanoka - tak uważa jury VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, które przyznało grupie Grand Prix festiwalu i nagrodę w wysokości 5 tys. zł. [1]: zdjecia/bedzin2.gif

Najlepszymi kolędnikami w Polsce są członkowie zespołu Soul z Sanoka - tak uważa jury VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, które przyznało grupie Grand Prix festiwalu i nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
Do Będzina, który na cztery dni stał się stolicą polskiego kolędowania, zjechały zespoły, chóry i soliści z całej Polski, a także z Ukrainy. Z ponad ośmiuset zgłoszeń jurorzy wybrali 106.
Eliminacje odbyły się w 23. ośrodkach w kraju i jednym na Ukrainie. Wzięło w nich udział ponad 15 tys. uczestników, których oceniało 72. jurorów.
Najlepsi zaprezentowali się 12 stycznia podczas koncertu galowego w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na będzińskim osiedlu Syberka.
Zdaniem jury na festiwalu widoczna była "wielopokoleniowa potrzeba dzielenia się swoimi umiejętnościami i radością muzykowania". "Jest to wspaniały przykład kultywowania i przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie, więzi międzypokoleniowej i równocześnie budowanie rzeczywistych fundamentów i wartości kultury polskiej" - czytamy w protokole jury.
Pula wszystkich nagród wręczonych w tym roku wyniosła 40 tys. zł.
W kategorii solistów dziecięcych nagrody nie przyznano. Za to najlepszą solistką młodzieżową została Olga Manujlik z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Równem.
Spośród zespołów regionalnych nagrodzono kapelę góralską Beskid z Bielska Białej.
Za najlepszy dziecięcy zespół wokalny uznano grupę MOPT Singers z Dąbrowy Górniczej, wśród zespołów młodzieżowych grupę Pro Forma z Trzciany, a spośród dorosłych męski kwartet wokalny Ad Libitum z Gniezna. Ten ostatni otrzymał dodatkowo nagrodę 4 tys. zł za wykonanie kolędy tradycyjnej "Gdy się Chrystus rodzi".
Najlepiej kolędującą scholą dziecięcą zostały Wojciechowe Nutki z parafii św. Wojciecha w Krakowie, a młodzieżową zespół Ad Rem z Jarosławia.
W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne nagrodzono: dzieci z grupy Ensemble z Jaworzna oraz młodzież z zespołu z VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Radomiu.
Najlepszymi chórami zostały: chór chłopięcy Pueri Cantores Wratislavienses z archidiecezji wrocławskiej (dzieci), ex aequo chór Rezonans Con Tutti im. N.G. Kroczka z Zabrza i chór mieszany Consonans z Mińska (młodzież) oraz chór mieszany Castellum Cantans Kórnickiego Towarzystwa Śpiewaczego (dorośli).
Najlepszym chórem parafialnym został chór Gloria z parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. W kategorii chórów kameralnych pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce zajęły ex aequo: Portamento ze Starachowic oraz chór Ave Sol z Bielskiego Centrum Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »