![][1]W czwartek 17 stycznia przybędzie do Polski naczelny rabin Hajfy Szear Jaszuw Cohen, człowiek zasłużony dla dialogu międzyreligijnego. Na zaproszenie metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego weźmie on udział w centralnych obchodach V Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce, które odbędą się w Lublinie. [1]: zdjecia/cohen.jpg
W czwartek 17 stycznia przybędzie do Polski naczelny rabin Hajfy Szear Jaszuw Cohen, człowiek zasłużony dla dialogu międzyreligijnego. Na zaproszenie metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego weźmie on udział w centralnych obchodach V Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce, które odbędą się w Lublinie.
Rabin Cohen poprowadzi modlitwę na Majdanku, weźmie udział w dyskusji panelowej na temat teologicznego sensu ofiary z Izaaka oraz w nabożeństwie biblijnym.
Rabin Hajfy pracował w różnych izraelskich instytucjach prawniczych, dochodząc do wielu kierowniczych stanowisk. Jest m.in. dziekanem Instytutu im. Harrego Fischela w Jerozolimie w zakresie badań nad Talmudem i prawem żydowskim (halachą) oraz kształcenia sędziów rabinicznych. Założył i kieruje kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. jednym z wydziałów Instytutu Nauki i Halachy oraz jerozolimskim seminarium Midrasza.
Urodził się w 1927 r. w Jerozolimie w rodzinie rabina Dawida Cohena, dziekana Centralnej Jesziwy [szkoły rabinicznej] Haraw Kuk. W okresie nauki w tej szkole wyróżniał się zwłaszcza w zakresie poznawania Kabały i filozofii żydowskiej. Studiował ponadto w kilku innych jesziwach i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, kończąc w 1955 r. wydział prawa. W 1948 r. uczestniczył w wojnie o Jerozolimę i trafił do niewoli jordańskiej.
W latach 1948-53 był kapelanem w armii izraelskiej, a w rok później piastował podobny urząd w siłach lotniczych swego kraju. W latach 1955-73 był członkiem rady miejskiej Jerozolimy i przez wiele lat wiceburmistrzem tego miasta, odpowiedzialnym m.in. za sprawy wychowawcze i kulturalne.
Od 1976 r. jest naczelnym rabinem Hajfy i jako dajan (sędzia, znawca prawa religijnego) - przewodniczącym obwodowego sądu rabinicznego.
Wielokrotnie wyjeżdżał z wykładami oraz w misjach oświatowych, narodowych i politycznych do różnych krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, RPA i Australii. Wygłaszał odczyty na temat prawa i etyki żydowskiej, a także o judaizmie i życiu Żydów. Ogłosił liczne prace badawcze, książki i artykuły nt. halachy, dziejów Jerozolimy oraz myśli i filozofii żydowskiej. Jest wydawcą Kodeksu Prawa Żydowskiego (Halacha Pesuka) i 5-tomowego opracowania nt. halachy.
W 1998 r. w Knesecie (parlamencie izraelskim) otrzymał państwową Nagrodę za Tolerancję a w rok później - doktorat honorowy Uniwersytetu Bar-Ilan, jest też laureatem Jerozolimskiej Nagrody Jubileuszowej dla Światowych Przywódców Duchowych, przyznanej z okazji 50-lecia Państwa Izrael (1998) przez Ośrodek Spraw Religijnych w Diasporze Światowej Organizacji Syjonistycznej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.