Obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się 12 lutego w Warszawie, koncentrowały się wokół najważniejszych problemów kraju - poinformował KAI po zakończeniu obrad bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu. Główne miejsce zajęła analiza aktualnych działań rządu i kwestia integracji Polski z UE.
Biskupi wyrazili swe zaniepokojenie wysokim bezrobociem. Z pewną nadzieją zostały przyjęte propozycje działań naprawczych w tej dziedzinie, jakie zostały ostatnio zaproponowane ze strony rządu. Równocześnie biskupi odnieśli się krytycznie do niektórych kontrowersyjnych decyzji personalnych rządu.
W kwestii integracji z Unią Europejską - poinformował bp Libera - Rada Stała Episkopatu przyjęła stanowisko, że Polska winna wejść do struktur Unii Europejskiej, gdyż stanowi to dziejowe wyzwanie stojące przed naszym narodem. Biskupi podkreślili jednak, że Kościół nie może być traktowany jako strona w procesie negocjacyjnym, ani też nie będzie służyć jako instrument w propagandzie poprzedzającej referendum.
Postanowiono, że na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w marcu br. wydany zostanie krótki komunikat w kwestii integracji Polski z Unią Europejską. Następnym krokiem będzie opracowanie przez Radę Społeczną Episkopatu obszernego dokumentu uwzględniającego całą złożoność problemów związanych z integracją, a ponadto, prawdopodobnie jesienią zostanie ogłoszony list pasterski do wiernych na ten temat.
Członkowie Rady Stałej - jak poinformował bp Libera - z niepokojem odnieśli się również do tendencji upolityczniania procesu integracyjnego Polski z Unią Europejską. "Są sygnały świadczące, że ten problem - będący ogromnym wyzwaniem stojącym przed Polską - niektóre ugrupowania polityczne próbują wygrywać na własną korzyść" - dodał sekretarz Episkopatu.
Członkowie Rady Stałej mówili również o potrzebie dostępu Sekretariatu Episkopatu Polski do aktualnych dokumentów negocjacyjnych. "Jeśli rząd proponuje Kościołowi współpracę w kwestii zjednoczenia z UE - powiedział bp Libera - to chcielibyśmy z pierwszej ręki wiedzieć na jakim etapie znajdują się procesy negocjacyjne oraz jakie są warunki stawiane przez polskich negocjatorów. Trudno jest zabierać nam głos na ten temat, jeśli nie mamy wglądu w szczegóły toczących się negocjacji".
Członkowie Rady Stałej zostali poinformowani przez sekretarza Episkopatu o aktualnie prowadzonych rozmowach z władzami. W ostatnich dniach - poinformował bp Libera - Sekretariat Episkopatu Polski interweniował odnośnie projektu ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, który niebawem ma być przekazany przez rząd Sejmowi. "Projekt tej ustawy - zdaniem Rady Stałej - nie uwzględnia dostatecznie Kościoła jako ważnego podmiotu prowadzącego bardzo szeroko zakrojoną działalność w dziedzinie charytatywno-społecznej. "Nie mogą tam znaleźć się takie zapisy, które będą zakładały ingerencję organów pozakościelnych w wewnętrzne działania struktur Kościoła" - powiedział sekretarz Episkopatu.
Rada Stała Episkopatu - jak poinformował bp Libera - wyraziła również swe zaniepokojenie projektowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zmianami w rozporządzeniu dotyczącym podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Zdaniem biskupów wprowadzone tam zmiany, w niedostateczny sposób uwzględniają prawo rodziców do odpowiedzialności za moralne wychowanie dzieci i młodzieży. "Niepokoi nas wprowadzenie terminologii - dodał bp Libera - która jest terminologią reprezentowaną przez zwolenników swobody seksualnej. Sprzeciw biskupów budzi np. zastępowanie terminu "dziecko poczęte" określeniem - "płód".
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.