Skazana na śmierć za cudzołóstwo Nigeryjka Safiyia Yakubu Hussani została uniewinniona na wniosek prezydenta przez stanowy sąd apelacyjny. Nigeryjka została skazana w październiku 2001 na ukamienowanie zgodnie z regułami prawa koranicznego (szariatu). Była pierwszą kobietą skazaną na ukamienowanie za cudzołóstwo od chwili wprowadzenia szariatu w północnych stanach Nigerii. Kościół katolicki wielok
Skazana na śmierć za cudzołóstwo Nigeryjka Safiyia Yakubu Hussani została uniewinniona na wniosek prezydenta przez stanowy sąd apelacyjny. Nigeryjka została skazana w październiku 2001 na ukamienowanie zgodnie z regułami prawa koranicznego (szariatu). Była pierwszą kobietą skazaną na ukamienowanie za cudzołóstwo od chwili wprowadzenia szariatu w północnych stanach Nigerii. Kościół katolicki wielokrotnie apelował o jej uniewinnienie.
Arcybiskup stolicy kraju Lagos Anthony Olubunmi Okogie ofiarował nawet swoje życia w zamian za uwolnienie 30-letniej kobiety skazanej na śmierć. Abp Okogie zapowiedział, że za każdym razem, kiedy w Nigerii stosowane będzie muzułmańskie prawo szariatu, tamtejszy Kościół będzie się odwoływał do wspólnoty międzynarodowej.
Od dawna episkopat tego kraju domagał się od władz respektowania artykułu 10. Konstytucji federalnej, stanowiącego o laickości państwa. W ubiegłym tygodniu nigeryjski rząd federalny uznał, że szariat jest sprzeczny z konstytucją. Minister sprawiedliwości zaapelował do stanów północnych o zmianę ustawodawstwa. Zdaniem ministra decyzja północnych stanów o stosowaniu szariatu zagraża "stabilizacji, jedności i integralności państwa".
W 13 spośród 36 stanów w Nigerii obowiązuje islamskie prawo szariatu. W związku z tym często dochodzi na tym tle do krwawych konfliktów między chrześcijanami a muzułmanami.
Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, zamieszkanym przez ok. 106 mln osób. Niespełna połowa jej mieszkańców wyznaje islam, ponad 45 proc. - chrześcijaństwo, reszta - religie pierwotne (animizm).
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.