Będzie jednał

![][1]Od modlitwy za swych zmarłych poprzedników spoczywających w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Poznaniu rozpoczął 2 kwietnia rządy w swej archidiecezji nowy metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Przed południem nowy metropolita przybył do rezydencji Arcybiskupów Poznańskich na historycznym Ostrowie Tumskim [1]: zdjecia/gadecki1.jpg (abp Stanisław Gądecki)

Od modlitwy za swych zmarłych poprzedników spoczywających w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Poznaniu rozpoczął 2 kwietnia rządy w swej archidiecezji nowy metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Przed południem nowy metropolita przybył do rezydencji Arcybiskupów Poznańskich na historycznym Ostrowie Tumskim, gdzie w obecności byłego metropolity, abpa Juliusza Paetza i kolegium konsultorów złożonym z biskupów pomocniczych oraz kilku kapłanów podpisał dokument o kanonicznym przejęciu rządów archidiecezją poznańską.

W uroczystości wziął udział przebywający prywatnie w Poznaniu prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski.

"Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do tego całego dziedzictwa i bogactwa Kościoła poznańskiego, pamiętając jakie osoby mnie tutaj poprzedzały" - powiedział abp Gądecki. Metropolita przywołał m.in. postać XVI-wiecznego arcybiskupa poznańskiego, Jana Lubrańskiego oraz przeciwstawiającego się germanizacji w czasach zaboru pruskiego, abpa Floriana Stablewskiego, a także XX-wiecznych hierarchów: kardynała Augusta Hlonda i wreszcie władających archidiecezją poznańską po wojnie arcybiskupów: Walentego Dymka, więzionego w czasach stalinowskich Antoniego Baraniaka i zmarłego trzy lata temu Jerzego Strobę.

Nowy metropolita zwrócił się także do abpa Paetza. "Zdając sobie sprawę z utrapień, jakie przeżywa, nie niweluje w niczym to jego dokonań" - powiedział do swego bezpośredniego poprzednika. Abp Gądecki przypomniał, że za czasów sześcioletnich rządów archidiecezją poznańską przez abpa Paetza w struktury Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu włączono Wydział Teologiczny.

Kończąc spotkanie w Domu Arcybiskupów Poznańskich, nowy metropolita wręczył wszystkim obecnym tam duchownym jedną ze swoich najnowszych książek, zatytułowanych "Słowo jednania", zawierającej zbiór jego rozważań i refleksji wygłoszonych w trakcie różnych uroczystości kościelnych i spotkań.
Następnie abp Gądecki podążył do katedry świętych Apostołów Piotra i Pawła, by pomodlić się przy grobach swoich poprzedników spoczywających w podziemiach tej historycznej świątyni. Klęcząc w pobliżu sarkofagów nowy metropolita odmówił za pochowanych tam hierarchów jedną dziesiątkę różańca. "Zaczynam od modlitwy za moich poprzedników, którzy tutaj leżą i pośród których dałby Pan Bóg, żebym ja został położony" - tłumaczył dziennikarzom abp Gądecki.

W murach najstarszej w Polsce katedry nowy metropolita modlił się również przez chwilę w Kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz zatrzymał się przy płycie upamiętniającej biskupa Jordana - pierwszego biskupa na ziemiach polskich, który w 968 roku przybył właśnie do Poznania. W Złotej Kaplicy abp Gądecki oddał także hołd doczesnym szczątkom pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Uroczysty ingres nowego metropolity do poznańskiej katedry odbędzie się 20 kwietnia w południe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
19°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
wiecej »