![][1]Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, obchodzi 16 kwietnia swoje 75. urodziny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich urodzin powinien złożyć Papieżowi prośbę o przejście na emeryturę. Już dziś jednak wiadomo, że Ojciec Święty potwierdził dalszą obecność kard. Ratzi [1]: zdjecia/ratzinger1.jpg (kard. Joseph Ratzinger)
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, obchodzi 16 kwietnia swoje 75. urodziny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich urodzin powinien złożyć Papieżowi prośbę o przejście na emeryturę. Już dziś jednak wiadomo, że Ojciec Święty potwierdził dalszą obecność kard. Ratzingera na czele watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Pochodzący z Niemiec profesor teologii, b. arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kieruje Kongregacją nieprzerwanie od 25 listopada 1981 r. tą najważniejszą kongregacją watykańską. Podczas Soboru Watykańskiego II jako młody wówczas teolog brał czyny udział w pracach soboru, jako jeden z doradców ówczesnego metropolity Kolonii kard. Josefa Fringsa.
Urodzinowe gratulacje przekazali kardynałowi najwyżsi politycy niemieccy. Swoje wyrazy uznania przekazali do Watykanu prezydent Johannes Rau, kanclerz Gerhard Schröder i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse.
Kardynał Ratzinger kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że chętnie powróciłby kiedyś do swych ulubionych studiów teologicznych. Nie może jednak odmówić prośbie papieża i pozostanie na powierzonym mu urzędzie. W ciągu 20-letniego kierowania Kongregacją Nauki Wiary kard. Ratzinger zmodernizował ją i zreformował. Wiele dokonało się na przestrzeni ostatniego pięciolecia, np. otwarcie w 1998 r. archiwów Inkwizycji, co znalazło szerokie odbicie w mediach całego świata. Nie mniej ważnym był opublikowana w 1997 r. "Instrukcja dotycząca niektórych kwestii współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów". Zdaniem kardynała, Instrukcja jest niezbędna i korzystna w sytuacji, jaka powstała w niektórych środowiskach. Wymienia ona bowiem "nadużycia i niewłaściwe drogi" współczesnej praktyki w Kościele i prowadzi do jasności zarówno dogmatycznej, jak i dyscyplinarnej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.