![][1]Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, obchodzi 16 kwietnia swoje 75. urodziny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich urodzin powinien złożyć Papieżowi prośbę o przejście na emeryturę. Już dziś jednak wiadomo, że Ojciec Święty potwierdził dalszą obecność kard. Ratzi [1]: zdjecia/ratzinger1.jpg (kard. Joseph Ratzinger)
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, obchodzi 16 kwietnia swoje 75. urodziny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich urodzin powinien złożyć Papieżowi prośbę o przejście na emeryturę. Już dziś jednak wiadomo, że Ojciec Święty potwierdził dalszą obecność kard. Ratzingera na czele watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Pochodzący z Niemiec profesor teologii, b. arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kieruje Kongregacją nieprzerwanie od 25 listopada 1981 r. tą najważniejszą kongregacją watykańską. Podczas Soboru Watykańskiego II jako młody wówczas teolog brał czyny udział w pracach soboru, jako jeden z doradców ówczesnego metropolity Kolonii kard. Josefa Fringsa.
Urodzinowe gratulacje przekazali kardynałowi najwyżsi politycy niemieccy. Swoje wyrazy uznania przekazali do Watykanu prezydent Johannes Rau, kanclerz Gerhard Schröder i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse.
Kardynał Ratzinger kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że chętnie powróciłby kiedyś do swych ulubionych studiów teologicznych. Nie może jednak odmówić prośbie papieża i pozostanie na powierzonym mu urzędzie. W ciągu 20-letniego kierowania Kongregacją Nauki Wiary kard. Ratzinger zmodernizował ją i zreformował. Wiele dokonało się na przestrzeni ostatniego pięciolecia, np. otwarcie w 1998 r. archiwów Inkwizycji, co znalazło szerokie odbicie w mediach całego świata. Nie mniej ważnym był opublikowana w 1997 r. "Instrukcja dotycząca niektórych kwestii współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów". Zdaniem kardynała, Instrukcja jest niezbędna i korzystna w sytuacji, jaka powstała w niektórych środowiskach. Wymienia ona bowiem "nadużycia i niewłaściwe drogi" współczesnej praktyki w Kościele i prowadzi do jasności zarówno dogmatycznej, jak i dyscyplinarnej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.