Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania
Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania podpisali się m.in. Prymas Polski, prezydent, przedstawiciele Sejmu i Senatu.
Uroczystość rozpoczęła w południe się biciem dzwonów we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej. W tym czasie na Polach Wilanowskich - miejscu budowy świątyni - zebrało się ok. 80 biskupów, w tym kilkunastu reprezentantów episkopatów europejskich, prezydent Kwaśniewski, parlamentarzyści, dyplomaci i przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Na uroczystość przyjechało lub przyszło pieszo korzystając z pięknej, słonecznej pogody kilka tysięcy warszawiaków. Akt wmurowania podpisało 16 osób - w tym m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, legat papieski kard. Franciszek Macharski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i wojewódzkich. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz świątyni.
Uroczystość na Polach Wilanowskich odbywała się w podniosłym tonie. Rozpoczęła się śpiewem pieśni "Witaj majowa jutrzenko" i odczytaniem fragmentu Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni wysłuchali fragmentów przemówienia Papieża o twórcach dziedzictwa europejskiego: patronach kontynentu św. Cyrylu i Metodym oraz św. Edycie Stein, a także o Robercie Schumanie (jednym z ojców-założycieli zjednoczonej Europy) i św. Wojciechu. Specjalnie na tę okazję sprowadzona została z diecezji rzeszowskiej kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 r. wizytuje polskie parafie. - Chciałem, aby świadkiem uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Opatrzności Bożej była Maryja - tłumaczył kard. Glemp. W grudniu Papież poświęci nową kopię, a obraz wędrujący teraz po Polsce już na stałe osiądzie w Świątyni Opatrzności.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.