Kamień węgielny wmurowany

Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania

Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania podpisali się m.in. Prymas Polski, prezydent, przedstawiciele Sejmu i Senatu.

Uroczystość rozpoczęła w południe się biciem dzwonów we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej. W tym czasie na Polach Wilanowskich - miejscu budowy świątyni - zebrało się ok. 80 biskupów, w tym kilkunastu reprezentantów episkopatów europejskich, prezydent Kwaśniewski, parlamentarzyści, dyplomaci i przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Na uroczystość przyjechało lub przyszło pieszo korzystając z pięknej, słonecznej pogody kilka tysięcy warszawiaków. Akt wmurowania podpisało 16 osób - w tym m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, legat papieski kard. Franciszek Macharski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i wojewódzkich. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz świątyni.

Uroczystość na Polach Wilanowskich odbywała się w podniosłym tonie. Rozpoczęła się śpiewem pieśni "Witaj majowa jutrzenko" i odczytaniem fragmentu Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni wysłuchali fragmentów przemówienia Papieża o twórcach dziedzictwa europejskiego: patronach kontynentu św. Cyrylu i Metodym oraz św. Edycie Stein, a także o Robercie Schumanie (jednym z ojców-założycieli zjednoczonej Europy) i św. Wojciechu. Specjalnie na tę okazję sprowadzona została z diecezji rzeszowskiej kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 r. wizytuje polskie parafie. - Chciałem, aby świadkiem uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Opatrzności Bożej była Maryja - tłumaczył kard. Glemp. W grudniu Papież poświęci nową kopię, a obraz wędrujący teraz po Polsce już na stałe osiądzie w Świątyni Opatrzności.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
26°C Niedziela
wieczór
wiecej »