Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania
Na stołecznych Polach Wilanowskich wmurowano kamień pod budowę Świątyni Opatrzności. Murował Prymas, prezydent i biskupi na oczach tysięcy warszawiaków. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz przyszłej świątyni. Wypełnione po 200 latach wotum ma stanowić dziękczynienie za Konstytucję 3-maja, odzyskanie pełnej suwerenności w 1989 r. i pontyfikat Jana Pawła II. Pod aktem wmurowania podpisali się m.in. Prymas Polski, prezydent, przedstawiciele Sejmu i Senatu.
Uroczystość rozpoczęła w południe się biciem dzwonów we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej. W tym czasie na Polach Wilanowskich - miejscu budowy świątyni - zebrało się ok. 80 biskupów, w tym kilkunastu reprezentantów episkopatów europejskich, prezydent Kwaśniewski, parlamentarzyści, dyplomaci i przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Na uroczystość przyjechało lub przyszło pieszo korzystając z pięknej, słonecznej pogody kilka tysięcy warszawiaków. Akt wmurowania podpisało 16 osób - w tym m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, legat papieski kard. Franciszek Macharski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i wojewódzkich. W miejscu, gdzie został wmurowany kamień, stanie ołtarz świątyni.
Uroczystość na Polach Wilanowskich odbywała się w podniosłym tonie. Rozpoczęła się śpiewem pieśni "Witaj majowa jutrzenko" i odczytaniem fragmentu Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni wysłuchali fragmentów przemówienia Papieża o twórcach dziedzictwa europejskiego: patronach kontynentu św. Cyrylu i Metodym oraz św. Edycie Stein, a także o Robercie Schumanie (jednym z ojców-założycieli zjednoczonej Europy) i św. Wojciechu. Specjalnie na tę okazję sprowadzona została z diecezji rzeszowskiej kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 r. wizytuje polskie parafie. - Chciałem, aby świadkiem uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Opatrzności Bożej była Maryja - tłumaczył kard. Glemp. W grudniu Papież poświęci nową kopię, a obraz wędrujący teraz po Polsce już na stałe osiądzie w Świątyni Opatrzności.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.