Niech kontynuuje

![][1]Kard. Franciszek Macharski nadal będzie pełnił posługę arcybiskupa krakowskiego - zadecydował Papież. W związku z ukończeniem 75. roku życia kardynał złożył rezygnację. "Niech z Bożą pomocą kontynuuje" - napisał Jan Paweł II, który chce, by kard. Macharskiemu dalej kierował Kościołem krakowskim. Kardynał postąp [1]: zdjecia/macharski1.jpg (kard. Franciszek Macharski)

Kard. Franciszek Macharski nadal będzie pełnił posługę arcybiskupa krakowskiego - zadecydował Papież. W związku z ukończeniem 75. roku życia kardynał złożył rezygnację. "Niech z Bożą pomocą kontynuuje" - napisał Jan Paweł II, który chce, by kard. Macharskiemu dalej kierował Kościołem krakowskim. Kardynał postąpił zgodnie z kanonem 401 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego: "Biskup diecezjalny, który ukończył 75. rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności Papież podejmie decyzję".

- Każde miejsce w Kościele krakowskim, jeśli jest pomyślane przez dobrego Boga, jest miejscem najważniejszym - powiedział KAI kard. Macharski. Dodał, że przez wiele lat był uczony, że centrum Kościoła i świata jest Chrystus. - Myślę o mojej przyszłości, chcąc nadal służyć Chrystusowi, a jeśli Jemu, to i tym, z którymi On się utożsamia. To zupełnie obojętne, w jakim miejscu się to czyni - wyznał. Kard. Macharski dodał żartobliwie, że brzmi to "okropnie pobożnie", ale jest jego codzienną zwyczajnością.

Kard. Franciszek Macharski, jako pierwszy Polak otrzymał sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II w Rzymie. Jest bezpośrednim następcą obecnego Papieża na krakowskiej stolicy arcybiskupiej. Urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. W 1945 r. wstąpił do seminarium, które ukończył, przyjmując 2 kwietnia 1950 r. święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity kard. Adama Stefana Sapiehy. Do 1956 r. pracował jako wikary w Kozach koło Bielska-Białej, po czym wyjechał na studia teologiczne do Fryburga Szwajcarskiego.

Po powrocie do kraju był ojcem duchownym w seminarium krakowskim oraz wykładał na Papieskim Wydziale Teologicznym w swoim rodzinnym mieście i w mieszczącym się tam wówczas seminarium częstochowskim. Od 1970 r. był rektorem swego macierzystego seminarium i na tym stanowisku zastała go papieska nominacja na metropolitę krakowskiego.

Gdy 16 października 1978 kard. Wojtyła objął najwyższy urząd w Kościele powszechnym, jeszcze w tym samym roku mianował dotychczasowego rektora seminarium swoim następcą jako 77. ordynariusza prastarej diecezji krakowskiej. Uroczysty ingres do katedry na Wawelu nowy metropolita odbył 28 stycznia 1979 r. W niespełna pół roku później, 30 czerwca otrzymał w Rzymie z rąk Ojca Świętego biret kardynalski na pierwszym konsystorzu, zwołanym przez nowego Papieża.

Jako swe zawołanie biskupie przyjął słowa: "Jesu, in Te confido" "Jezu, ufam Tobie".

Kardynał jest członkiem trzech Kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego, a także II sekcji Sekretariatu Stanu i Stałej Rady Kardynałów i Biskupów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
15°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
18°C Poniedziałek
dzień
20°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »