Konferencja Biskupów Litwy wyraziła solidarność z episkopatem Rosji i poparcie dla niego w obecnym okresie "prześladowań i ucisku" Kościoła katolickiego w tym kraju. List w tej sprawie, podpisany przez przewodniczącego episkopatu litewskiego abp Sigitasa Tamkeviciusa i sekretarza bp Jonasa Borutę, otrzymał w tych dniach przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej abp Tadeu
Konferencja Biskupów Litwy wyraziła solidarność z episkopatem Rosji i poparcie dla niego w obecnym okresie "prześladowań i ucisku" Kościoła katolickiego w tym kraju. List w tej sprawie, podpisany przez przewodniczącego episkopatu litewskiego abp Sigitasa Tamkeviciusa i sekretarza bp Jonasa Borutę, otrzymał w tych dniach przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej abp Tadeusz Kondrusiewicz.
"Biskupów litewskich głęboko poruszyły wiadomości o prześladowaniu Kościoła katolickiego w Rosji" - stwierdzono w liście. Przypomniano, że "jeszcze niedawno wspólnie cieszyliśmy się z odrodzenia Kościoła katolickiego na tej umęczonej ziemi i dlatego trudno nam uwierzyć, że w trzecim tysiącleciu zetkniemy się ze ślepą wrogością".
Biskupi zwrócili uwagę, że tak jak katolikom litewskim, którzy "przeszli bolesną drogę krzyżową", wierność Kościołowi pomogła przetrwać trudności "prześladowań i ucisku", tak samo katolicy rosyjscy winni "ufać Opatrzności Bożej, która prowadzi Kościół przez czas prób".
Episkopat Litwy zapewnił metropolitę Tadeusza Kondrusiewicza o swej modlitewnej jedności i solidarności z katolikami Rosji.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.