Konferencja Biskupów Litwy wyraziła solidarność z episkopatem Rosji i poparcie dla niego w obecnym okresie "prześladowań i ucisku" Kościoła katolickiego w tym kraju. List w tej sprawie, podpisany przez przewodniczącego episkopatu litewskiego abp Sigitasa Tamkeviciusa i sekretarza bp Jonasa Borutę, otrzymał w tych dniach przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej abp Tadeu
Konferencja Biskupów Litwy wyraziła solidarność z episkopatem Rosji i poparcie dla niego w obecnym okresie "prześladowań i ucisku" Kościoła katolickiego w tym kraju. List w tej sprawie, podpisany przez przewodniczącego episkopatu litewskiego abp Sigitasa Tamkeviciusa i sekretarza bp Jonasa Borutę, otrzymał w tych dniach przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej abp Tadeusz Kondrusiewicz.
"Biskupów litewskich głęboko poruszyły wiadomości o prześladowaniu Kościoła katolickiego w Rosji" - stwierdzono w liście. Przypomniano, że "jeszcze niedawno wspólnie cieszyliśmy się z odrodzenia Kościoła katolickiego na tej umęczonej ziemi i dlatego trudno nam uwierzyć, że w trzecim tysiącleciu zetkniemy się ze ślepą wrogością".
Biskupi zwrócili uwagę, że tak jak katolikom litewskim, którzy "przeszli bolesną drogę krzyżową", wierność Kościołowi pomogła przetrwać trudności "prześladowań i ucisku", tak samo katolicy rosyjscy winni "ufać Opatrzności Bożej, która prowadzi Kościół przez czas prób".
Episkopat Litwy zapewnił metropolitę Tadeusza Kondrusiewicza o swej modlitewnej jedności i solidarności z katolikami Rosji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.