![][1]Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie kształcić będzie przyszłych urzędników Unii Europejskiej. Od października rusza podyplomowe Studium Integracji Europejskiej. Ma przygotować absolwentów do egzaminu konkursowego w Brukseli, upoważniającego do pracy w instytucjach UE. Podyplomowe Studium Integracji Eur [1]: zdjecia/pieronek1.jpg (bp Tadeusz Pieronek, rektor PAT)
Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie kształcić będzie przyszłych urzędników Unii Europejskiej. Od października rusza podyplomowe Studium Integracji Europejskiej. Ma przygotować absolwentów do egzaminu konkursowego w Brukseli, upoważniającego do pracy w instytucjach UE.
- Integracja europejska jest pożytecznym i trudnym procesem - powiedział bp Tadeusz Pieronek, rektor papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego zdaniem, trzeba się do niego przygotować. - W Unii Europejskiej jest wiele miejsc pracy, ale by je otrzymać, trzeba zdać specyficzny egzamin przed komisją brukselską. Jak dotąd żadna z polskich uczelni nie przygotowywała do tego egzaminu. Podyplomowe Studium Integracji Europejskiej na PAT jest prekursorskim przedsięwzięciem. - W Unii Europejskiej czekają na Polaków miejsca pracy, jeśli my ich nie zajmiemy, to zajmie je kto inny - podkreślił bp Pieronek.
Studenci podyplomowego studium będą zdobywać wiedzę o Komisji i Parlamencie Europejskim, a także o Radzie Unii Europejskiej oraz Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Przedmiotem wykładów będzie struktura tych instytucji, organizacja ich pracy i uprawnienia.
Absolwenci podyplomowego studium powinni znać szczegóły unijnej polityki handlowej i gospodarczej, a także wspólnej polityki rolnej, społecznej, przemysłowej i ochrony środowiska. Na egzaminie w Brukseli potrzebna też będzie wiedza o unijnym prawie podatkowym, wymiarze sprawiedliwości, polityce kulturalnej, naukowej i edukacyjnej. Słuchacze będą zdawać szereg egzaminów, prowadzonych zgodnie ze standardami obowiązującymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Językami wykładowymi będą polski i angielski, ponieważ zajęcia prowadzić mają nie tylko polscy, ale także zagraniczni specjaliści, m.in. przedstawiciele Fundacji Konrada Adenauera, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Centrum Europejskiego w Natolinie. Zajęcia zaplanowane są na dni wolne od pracy: soboty i niedziele.
Zainteresowani powinni złożyć do 30 sierpnia w Rektoracie Papieskiej Akademiii Teologicznej w Krakowie curriculum vitae, odpis dyplomu magisterskiego lub równorzędny dokument oraz zobowiązanie do uiszczenia opłaty za naukę w ciągu 14 dni od powiadomienia przez uczelnię o przyjęciu w poczet słuchaczy. Od kandydatów wymagana jest dobra znajomość jednego z języków europejskich.
Zgłoszenia należy kierować pod adresem: Rektorat Papieskiej Akademii Teologicznej, ul. Kanonicza 25, 31-002 Kraków, tel. (0 pref. 12)421-84-16, fax (0 pref. 12) 422-86-26, e-mail: rektorat@jadwiga.pat.krakow.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.