Zgodnie z wieloletnią tradycją w rzymskich uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła wzięła udział także w tym roku delegacja Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu. Na jej czele stoi metropolita Belgii, egzarcha Holandii i Luksemburga Pantelejmon. Zwracając się do swych gości podczas specjalnej audiencji Jan Paweł II podziękował za ten gest Patriarsze Bartłomiejowi I i Świętemu Synodo
Zgodnie z wieloletnią tradycją w rzymskich uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła wzięła udział także w tym roku delegacja Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu. Na jej czele stoi metropolita Belgii, egzarcha Holandii i Luksemburga Pantelejmon.
Zwracając się do swych gości podczas specjalnej audiencji Jan Paweł II podziękował za ten gest Patriarsze Bartłomiejowi I i Świętemu Synodowi. Przypomniał, że na uroczystości św. Andrzeja (30 listopada) Stolica Apostolska wysyła swą delegację do Fanaru [dzielnica Stambułu, w którym mieście się siedziba Patriarchatu Ekumenicznego]. W ten sposób, stwierdził Papież, "możemy przeżywać już pewną harmonię w perspektywie pełnej jedności wokół jedynego Pana".
Ojciec Święty podkreślił, że w tym roku "Pan dał nam wiele okazji, by ukazać światu naszą wspólną wolę szukania i korzystania ze wszystkich dróg, które mogą nas doprowadzić do jedności a także by skierować do ludzkości apel o pokój i braterstwo, we wzajemnym szacunku, sprawiedliwości i miłości". Wyraził wdzięczność Bartłomiejowi I za jego obecność w Asyżu podczas styczniowego dnia modlitwy o pokój na świecie oraz radość, że mógł wraz z nim podpisać niedawno tzw. deklarację wenecką w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony przyrody. Dokument ten, dodał Jan Paweł II, jest również "wyrazem naszego przekonania, że nauka jest na służbie człowieka, na którym spoczywa odpowiedzialność za stworzenie".
Papież wspomniał o potrzebie przywrócenia pokoju na świecie, "szczególnie w Ziemi Świętej i w innych regionach wstrząsanych przemocą (...), co wymaga od nas zjednoczenia sił, aby z naszego wspólnego świadectwa świat mógł czerpać siły konieczne do przeprowadzenia niezbędnych zmian".
Na koniec przyznał, że mimo wysiłków katolicko-prawosławny dialog teologiczny znalazł się w impasie. "Musimy skonstatować naszą niemoc w przezwyciężeniu podziałów i znalezieniu w sobie siły do patrzenia z nadzieją w przyszłość", powiedział Ojciec Święty, podkreślając jednocześnie, że dialog ten jest niezbędny dla przybliżenia jedności.
Jan Paweł II przypomniał też swą wizytę w Fanarze w listopadzie 1979 roku.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.